HomePOLSKA

Zakaz rozwodów w Polsce. Tego chce Ordo Iuris. Działacze katoliccy walczą z plagą rozwodów

Zakaz rozwodów w Polsce. Tego chce Ordo Iuris. Działacze katoliccy walczą z plagą rozwodów

Czas zakazać rozwodów! – grzmi na okładce najnowszego numeru magazynu “Polonia Christiana” redakcja tego pisma. Magazyn współpracuje z Ordo Iuris. Katoliccy działacze zorganizowali również spotkanie poświęcone zakazowi rozwodów.

Na każdy tysiąc małżeństw zawartych w Polsce w roku 2014 rozpadło się aż 349. W 2019 roku rozwód sfinalizowało 64 tysiące par, a 1700 znalazło się w orzeczonej przez sąd separacji – pisze na swojej stronie internetowej „Polonia Christiana”.

 

Może nadszedł czas, aby w końcu zakazać rozwodów?

 

“Katechizm Kościoła Katolickiego stanowczo potępia rozwody, w uzasadnionych przypadkach dopuszczając co najwyżej separację. Jednakże ogromna większość tych, którzy nie widzą w danym momencie możliwości życia pod jednym dachem ze współmałżonkiem, wybiera drogę na skróty. Oto jeden z najbardziej jaskrawych przykładów rozziewu pomiędzy statystykami liczby ochrzczonych a konsekwencjami wynikającymi z wymagań wiary katolickiej. Dlaczego w kwestii tak zasadniczej – dotyczącej zarówno zbawienia wiecznego, jak i doczesnego szczęścia – poddajemy się tak łatwo? A może nadszedł czas, aby w końcu zakazać rozwodów?” – zastanawia się redakcja tego magazynu i serwisu internetowego.

 

Na te i wiele innych pytań i wątpliwości mieli odpowiedzieć goście specjalni klubu SKAWIŃSKA 13 w Krakowie: dr Tymoteusz Zych (wiceprezes Instytutu Ordo Iuris) oraz Krystian Kratiuk (redaktor naczelny magazynu „Polonia Christiana” i portalu PCh24.pl). Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris i jeden z dyskutantów, zarzekał się Interii, że Ordo Iuris nie zakłada likwidacji rozwodów, a jedynie wzmocnienie ochrony prawnej małżeństwa. [polecane]19649265,19656525,19665165,19662985;1;Nie przegap[/polecane] Spotkanie było połączone z promocją najnowszego numeru magazynu „Polonia Christiana”.

 

Rozwód gorszy niż śmierć rodziców

 

W tymże numerze czasopisma (numer styczeń-luty 2020 r., cena 12 zł) głównym tematem jest zakaz rozwodów.

 

Można tam poczytać takie artykuły:

 

 

  • Jerzy Wolak. Rozwiedziony świat

 

  • Roman Motoła. Fala rozwodów niszczy rodzinę

 

  • Tomasz D. Kolanek. Krótka historia rozwodów

 

  • Bogna Białecka. Rozwód gorszy niż śmierć rodziców

 

  • Musimy wciąż przypominać, że rozwód jest grzechem Rozmowa z ks. Przemysławem Drągiem

 

  • Marcin Austyn. Przemysł rozwodowy

 

  • Monika Klarowska. Telepromocja rozwodów

 

  • Łukasz Karpiel. Patchworkowy świat

 

  • Tomasz Rowiński. Rewolucja w imieniu Jana Pawła II?

 

  • Jan Pospieszalski. Wielka rodzina to kapitał

 

 

Stowarzyszenie Polonia Christiana, jak czytamy na stronie internetowej, pielęgnuje chrześcijańskie wartości, dba o zachowanie polskich tradycji i chroni fundamenty cywilizacji chrześcijańskiej.

 

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris to organizacja pozarządowa z siedzibą w Warszawie działająca w formie fundacji, utworzona w 2013 przez Fundację Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi. Stawia ona sobie za cel „badania nad kulturą prawną i duchowym dziedzictwem, w którym jest zakorzeniona kultura polska oraz propagowanie ich w życiu publicznym i systemie prawnym”. Instytut zalicza się do grup interesu artykułujących postulaty Kościoła katolickiego.

 

KAP AIP

COMMENTS