HomeSport

Zainaugurowano program SKAUT, który ma m.in. pomóc wyszukiwać polskie sportowe talenty

Zainaugurowano program SKAUT, który ma m.in. pomóc wyszukiwać polskie sportowe talenty

Zainaugurowano program SKAUT, który ma m.in. pomóc wyszukiwać polskie sportowe talenty. Projekt został opracowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki o czym mówi szef tego resortu – Witold Bańka.

„To jest kolejny wielki projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki, który jest zarazem uzupełnieniem naszej spójnej piramidy szkoleniowej. Chcemy poprzez skautów – osoby, które będą przeprowadzać testy sprawnościowe wśród dzieci i młodzieży – wyłuskiwać młode talenty. Startujemy z pilotażem, który dotyczy czterech województw – małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i podlaskiego. Testy w szkołach rozpoczęło już 902 skautów podczas zajęć wychowania fizycznego oraz dodatkowych zajęć sportowych, tak aby wyłapywać te talenty, ale i zachęcać do członkostwa i aktywności w klubach sportowych. Naszym zadaniem jest przecież też to, aby dzieci regularnie uprawiały sport, nie tylko od czasu do czasu. W przyszłym roku będzie już 3560 skautów, a na ten projekt przeznaczymy 15,5 miliona złotych. Dzięki temu około 1,5 miliona dzieci zostanie przebadanych przez skautów. To jest program unikatowy, i drugiego takiego o takim zasięgu nie ma nigdzie indziej. Dlaczego na początku tylko pilotaż? Chcemy wyłapać ewentualne błędy i sprawdzić jak ten program funkcjonuje przy mniejszej liczbie dzieci w czterech województwach, ale już w przyszłym roku projekt obejmie wszystkie województwa” – tłumaczy minister Witold Bańka.

Program obejmie dzieci i młodzież, która uczy się w szkołach podstawowych w całej Polsce.

„Projekt jest dedykowany do dzieci od klasy czwartej do ósmej szkoły podstawowej i to one będą objęte tymi testami, które będą zarazem umieszczane w Narodowej Bazie Talentów. Duża liczba przebadanych da nam również obraz stanu aktywności fizycznej dzieci w naszym kraju. Pozwoli zarazem te osoby, które nie mają motywacji do regularnej aktywności w klubach sportowych, ostatecznie do niej przekonać. Skauci nie będą zajmować się tylko samym skautingiem, ale też zachęcaniem do tego, aby podążać drogą sportową” – dodaje inicjator projektu SKAUT.

Co wchodzi zatem w skład testów sprawności fizycznej?

„Będziemy sprawdzać trzy podstawowe parametry: siłę, szybkość i wytrzymałość. Będą też inne testy fakultatywne, które skauci mogą przeprowadzać oprócz tych podstawowych mierników, które wymieniłem” – tłumaczy Bańka.

Szef resortu sportu podkreśla, że program ma wyszukiwać talenty we wszystkich dyscyplinach sportu.

„Nie zawężamy się do jednej konkretnej dyscypliny. Liczymy też na mądrość skautów, a na takim etapie rozwoju dzieci, które uczą się w szkołach podstawowych, nie wolno zmuszać tylko zachęcać. Program SKAUT jest zarazem pierwszym projektem, który tak dużą uwagę przywiązuje do tego, żebyśmy tych młodych ludzi po prostu nie stracili i przynajmniej dali sobie szansę na odkrycie ich. To już jest duża wartość dla polskiego sportu” – mówi minister sportu i turystyki.

Kim będą skauci?

„To gminy wskazują skautów. Operatorem programu SKAUT został Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy. Zatem projekt jest ściśle skierowany do samorządów, bo ani ministerstwo, ani też Instytut sportu, nie są wstanie wskazać wszystkich skautów. Stąd też stawiamy na ścisłą współpracę z samorządami, aby tych najbardziej wyróżniających się trenerów czy instruktorów sportu, angażować do tego projektu” – kończy Witold Bańka.

Redakcja Sportowa PR / M. Ligęza / Rozmowa IAR / Kk

COMMENTS