12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Zainaugurowano program SKAUT, który ma m.in. pomóc wyszukiwać polskie sportowe talenty

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zainaugurowano program SKAUT, który ma m.in. pomóc wyszukiwać polskie sportowe talenty. Projekt został opracowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki o czym mówi szef tego resortu – Witold Bańka.

„To jest kolejny wielki projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki, który jest zarazem uzupełnieniem naszej spójnej piramidy szkoleniowej. Chcemy poprzez skautów – osoby, które będą przeprowadzać testy sprawnościowe wśród dzieci i młodzieży – wyłuskiwać młode talenty. Startujemy z pilotażem, który dotyczy czterech województw – małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i podlaskiego. Testy w szkołach rozpoczęło już 902 skautów podczas zajęć wychowania fizycznego oraz dodatkowych zajęć sportowych, tak aby wyłapywać te talenty, ale i zachęcać do członkostwa i aktywności w klubach sportowych. Naszym zadaniem jest przecież też to, aby dzieci regularnie uprawiały sport, nie tylko od czasu do czasu. W przyszłym roku będzie już 3560 skautów, a na ten projekt przeznaczymy 15,5 miliona złotych. Dzięki temu około 1,5 miliona dzieci zostanie przebadanych przez skautów. To jest program unikatowy, i drugiego takiego o takim zasięgu nie ma nigdzie indziej. Dlaczego na początku tylko pilotaż? Chcemy wyłapać ewentualne błędy i sprawdzić jak ten program funkcjonuje przy mniejszej liczbie dzieci w czterech województwach, ale już w przyszłym roku projekt obejmie wszystkie województwa” – tłumaczy minister Witold Bańka.

Program obejmie dzieci i młodzież, która uczy się w szkołach podstawowych w całej Polsce.

„Projekt jest dedykowany do dzieci od klasy czwartej do ósmej szkoły podstawowej i to one będą objęte tymi testami, które będą zarazem umieszczane w Narodowej Bazie Talentów. Duża liczba przebadanych da nam również obraz stanu aktywności fizycznej dzieci w naszym kraju. Pozwoli zarazem te osoby, które nie mają motywacji do regularnej aktywności w klubach sportowych, ostatecznie do niej przekonać. Skauci nie będą zajmować się tylko samym skautingiem, ale też zachęcaniem do tego, aby podążać drogą sportową” – dodaje inicjator projektu SKAUT.

Co wchodzi zatem w skład testów sprawności fizycznej?

„Będziemy sprawdzać trzy podstawowe parametry: siłę, szybkość i wytrzymałość. Będą też inne testy fakultatywne, które skauci mogą przeprowadzać oprócz tych podstawowych mierników, które wymieniłem” – tłumaczy Bańka.

Szef resortu sportu podkreśla, że program ma wyszukiwać talenty we wszystkich dyscyplinach sportu.

„Nie zawężamy się do jednej konkretnej dyscypliny. Liczymy też na mądrość skautów, a na takim etapie rozwoju dzieci, które uczą się w szkołach podstawowych, nie wolno zmuszać tylko zachęcać. Program SKAUT jest zarazem pierwszym projektem, który tak dużą uwagę przywiązuje do tego, żebyśmy tych młodych ludzi po prostu nie stracili i przynajmniej dali sobie szansę na odkrycie ich. To już jest duża wartość dla polskiego sportu” – mówi minister sportu i turystyki.

Kim będą skauci?

„To gminy wskazują skautów. Operatorem programu SKAUT został Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy. Zatem projekt jest ściśle skierowany do samorządów, bo ani ministerstwo, ani też Instytut sportu, nie są wstanie wskazać wszystkich skautów. Stąd też stawiamy na ścisłą współpracę z samorządami, aby tych najbardziej wyróżniających się trenerów czy instruktorów sportu, angażować do tego projektu” – kończy Witold Bańka.

Redakcja Sportowa PR / M. Ligęza / Rozmowa IAR / Kk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520