Zagrożenie epidemią odry na Ukrainie

Zagrożenie epidemią odry na Ukrainie

Na Ukrainie istnieje zagrożenie epidemią odry – poinformowała ukraińska szefowa resortu ochrony zdrowia.

Zagrożenie jest związane z niedostatecznym poziomem sczepień. Według ukraińskiej minister deficyt szczepionek udało się zlikwidować, ale niebezpieczeństwo wzrostu zachorowalności pozostało.
Pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun przekazała niepokojące dane Światowej Organizacji Zdrowia. Wynika z nich, że w 2017 roku nad Dnieprem może wybuchnąć epidemia odry. Jak zaznaczyła szefowa resortu dojdzie do tego, jeśli poziom szczepień będzie tak niski jak do tej pory. Minister Suprun podkreśliła, że Ukraina znalazła się na ostatnim miejscu wśród krajów świata, włączając kraje afrykańskie, jeśli chodzi o powszechność szczepień.
Na Ukrainie w ciągu ostatnich dwóch lat wystąpił ogromny deficyt szczepionek. Był to wynik zaniedbań w resorcie zdrowia. Do niedawna brakowało nawet podstawowych szczepionek dla noworodków i niemowlaków – w tym szczepionek przeciwko gruźlicy, na którą zachorowalność na Ukrainie jest bardzo wysoka. Obecnie – jak zapewnia ukraiński resort zdrowia – zakupiono już niezbędne szczepionki, również przeciwko odrze i gruźlicy.

IAR/ Paweł Buszko, Kijów/mcm/łp



COMMENTS

WORDPRESS: 0