HomePOLSKA

Zaglądamy do portfeli polityków. Sejm opublikował oświadczenia majątkowe parlamentarzystów

Zaglądamy do portfeli polityków. Sejm opublikował oświadczenia majątkowe parlamentarzystów

Wiemy ile mają na koncie czołowi politycy. Zaskoczeniem nie jest spory majątek zgromadzony przez premiera Mateusza Morawieckiego. Sejm opublikował dziś oświadczenia majątkowe parlamentarzystów.

 

Jarosław Kaczyński
Ja wynika z publikacji na sejmowej stronie internetowej, szef PiS Jarosław Kaczyński dysponuje oszczędnościami w gotówce w wysokości 82 756 zł. Prezes partii rządzącej jest ponadto w jednej trzeciej współwłaścicielem domu o powierzchni około 150 mkw., którego wartość wynosi 1,5 mln zł. Spłaca również kredyt bankowy w SKOK Stefczyka zabezpieczony hipoteką – da spłacenia pozostało mu 109 tys. zł.

 

Grzegorz Schetyna
Lider PO Grzegorz Schetyna posiada w gotówce oszczędności wynoszące 200 tys. zł. Co więcej jest współwłaścicielem m.in. domu o powierzchni około 240 metrów kw. o wartości 1,2 mln zł oraz połowy mieszkania o powierzchni 54 tys. metrów kw. wartego 350 tys. zł. Szef PO posiada take dwa samochody marki BMW wzięte w leasing – jeden w 2008 roku, drugi w 2017 roku.

 

Władysław Kosiniak-Kamysz
Szef Ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz posiada 11 tys. zł oszczędności w gotówce i w około 5 tys. zł w funduszu inwestycyjnym. W oświadczeniu majątkowym na początek kadencji Sejmu wpisał też 1,5 tys. zł dochodu z tytułu sprzedaży połowy samochodu. Jest również właścicielem mieszkania o powierzchni 86 mkw., wartego około 600 tys. zł.

 

Włodzimierz Czarzasty
Lider SLD Włodzimierz Czarzasty zgromadził 154 tys. zł oszczędności w walucie polskiej oraz 1032 euro, a także papiery wartościowe warte 85,5 tys. zł. Jest właścicielem połowy domu o powierzchni 255 mkw, który jest warty 1,2 mln zł oraz mieszkania mieszkania o powierzchni 35 mkw o wartości 300 tys. zł. Ponadto ma połowę udziału w nieruchomości zabudowanej o powierzchni 0,4932 hektara o wartości 2 mln zł. Czarzasty jest także posiadaczem m.in. jachtu motorowego z 2000 roku o wartości 25 tys. zł, obrazów wartych 50 tys. zł (współwłasność majątkowa) oraz biblioteki liczącej około 15 tys. książek wartych około 80 tys. zł (wspólnie z żoną).Ma kredyt na zakup mieszkania w wysokości 312 tys. zł.

 

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki zgromadził oszczędności 5,1 mln zł. Ma również dom o powierzchni 150 mkw o wartości 1,9 mln. zł, mieszkanie 72,4 mkw o wartości 1,1 mln zł, dom 100 mkw, którego wartość razem z działką oszacował na 3-3,5 mln zł i 50 proc. własności “segmentu szeregowego” o wartości 600 tys. zł. Premier pisze również w oświadczeniu majątkowym, że ma “uprawnienia do akcji Santander w liczbie 3857”. Według Morawieckiego są one “określone kwotowo w wysokości do 350 tys. zł”.

 

Janusz Korwin-Mikke
Janusz Korwin-Mikke, posiada zgromadzi 30 tys. zł oraz około 7 tys. euro oszczędności. Jeden z liderów Konfederacji jest właścicielem domu o powierzchni 250 mkw o wartości około 1 mln zł. Ma również nieruchomość o powierzchni około 1 hektara wartą około 9 mln zł oraz 40 proc. udziałów w spółce handlowej – nie otrzymał jednak z tego tytułu żadnych dochodów w ubiegłym roku. Z innych tytułów otrzymał około 50 tys. złotych. Korwin-Mikke jest właścicielem Fiata Punto z 2007 roku.

 

Adrian Zandberg
Lider partii Razem Adrian Zandberg ma on 8 tys. zł oszczędności. Poseł jest właścicielem mieszkania o powierzchni 95 m2 o wartości ok. 1,050 mln zł. W tym roku zarobił 49,2 tys. zł jako członek Zarządu Krajowego partii Razem.

 

„Król Zakopanego” jednym z najbogatszych
Poseł Andrzej Gut-Mostowy z Porozumienia w Zakopanym znany jest przede wszystkim jako biznesmen. Ma on m.in. ma hotel „Sabała”, położony w samym centrum miasta, który stoi na Krupówkach. Gut-Mostowy ma także większość udziałów w spółce Witów Ski, prowadzącą stację narciarską, położoną kilka kilometrów od Zakopanego – zarobił na niej niemal 135 tys. zł.

W sumie poseł Porozumienia ma jedenaście nieruchomości, w tym 340-metrowa posiadłość o wartości 1,5 mln zł (współwłasność). Z kolei pozostałe 10 nieruchomości wycenione zostały w sumie na niemal 55 mln zł. Andrzej Gut-Mostowy był w stanie odłożyć na koncie aż 6,3 mln zł.

 

Red. Leszek Rudziński/PolskaPress AIP/ fot. Adam Jankowski / Polska Press

COMMENTS