4.2 C
Chicago
Sunday, December 3, 2023

Żagań – NATO odpowiada Rosji (Video)

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

„NATO nie łamie żadnych międzynarodowych umów i działa w otwarty sposób. Porozumienia złamała Rosja” – tak Sekretarz Generalny NATO odpowiada na ostatnie zarzuty ze strony Moskwy. Jens Stoltenberg przyleciał wieczorem do Polski i jest teraz na poligonie w Żaganiu. Obserwuje tam pierwsze ćwiczenia NATO-wskiej szpicy pod kryptonimem „Noble Jump”.

Sekretarz Generalny NATO podkreśla

Wszystkie działania Sojuszu mają charakter wyłącznie obronny i są reakcją na zmieniający się świat, w tym na działania Rosji na Ukrainie. „Nie robimy niezapowiedzianych ćwiczeń. Wszystkie nasze ćwiczenia są jawne, a informacje są na naszej stronie internetowej. Zapraszamy też obserwatorów, jeśli to potrzebne. W ramach szpicy ćwiczy teraz 5 tysięcy osób, podczas gdy Rosja prowadzi niezapowiedziane ćwiczenia z udziałem 80 tysięcy żołnierzy. Nie ma wątpliwości, że to, co robimy, ma charakter obronny, proporcjonalny i jest w zgodzie z naszymi międzynarodowymi zobowiązaniami” – mówił Stoltenberg w Żaganiu.

Oświadczenie szefa NATO to odpowiedź na ostatnie informacje płynące zarówno z Moskwy jak i Waszyngtonu. Prezydent Władimir Putin poinformował

Rosja wzbogaci w tym roku swój arsenał nuklearny o 40 nowych międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Z kolei według amerykańskich mediów, Pentagon zamierza rozmieścić w Polsce i w krajach bałtyckich ciężkie uzbrojenie dla 5 tysięcy żołnierzy. Moskwa uznała, że jest to złamanie aktu stanowiącego NATO-Rosja z 1997 roku i zapowiedziała, że skieruje swoją broń przeciwko krajom zagrażającym jej bezpieczeństwu.

[youtube id=”fcMIe9mOy7Q” width=”620″ height=”360″]

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w Żaganiu

Sojusz nie złamał żadnych międzynarodowych umów. „Nie prowadzimy nowego wyścigu zbrojeń. Przestrzegamy porozumień, na przykład porozumienia o broni konwencjonalnej w Europie. To Rosja wycofała się z tego traktatu kilkanaście lat temu. Ostatnio wycofali się także z grupy konsultacyjnej. Rosja tak naprawdę podważa traktaty, które obowiązują od kilkunastu lat.” – mówił Stoltenberg.

Sekretarzowi Generalnemu NATO w czasie wizyty na ćwiczeniach szpicy w Polsce towarzyszy także główny dowódca sił Sojuszu w Europie generał Philip Breedlove, a także ministrowie z krajów NATO. Dziś Jens Stoltenberg ma spotkać się także z ustępującym prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz prezydentem-elektem Andrzejem Dudą. Głównym tematem rozmów ma być przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie.

Foto: Flickr

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/NATO Channel/sk