HomePILNE

Zadłużenie szpitali w Polsce to ponad 14 miliardów złotych!

Zadłużenie szpitali w Polsce to ponad 14 miliardów złotych!

Zadłużenie szpitali w Polsce to ponad 14 miliardów złotych, w tym zobowiązania wymagalne, czyli niespłacane w terminie, wynoszące ponad 2 miliardy. Najbardziej zadłużone są placówki na Mazowszu.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przedstawił dane dotyczące długów szpitali za trzy kwartały 2019 roku. Jak powiedział wiceminister, nie odbiegają one znacząco od stanu z ubiegłych lat, porównując poziom zobowiązań z poziomem nakładów. ” W tym roku o 11 procent, prawie 4, 5 miliarda złotych, wzrosło finansowanie szpitali. Wraz z rosnącymi nakładami rosną też zobowiązania” – wskazał Sławomir Gadomski.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że większość placówek nie ma długów. Ponad 70 procent szpitali nie generuje zobowiązań wymagalnych. Natomiast 80 procent wszystkich zobowiązań wymagalnych jest generowane przez 6 procent placówek.

Najwięcej długów mają szpitale kliniczne, nadzorowane przez uczelnie medyczne. W tym przypadku 70 procent wszystkich zobowiązań wymagalnych było generowanych przez 3 szpitale. 17 szpitali klinicznych, czyli prawie połowa, nie miało zobowiązań wymagalnych po trzecim kwartale 2019 roku, a niektóre wykazały zysk.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Joanna Stankiewicz/sjo

COMMENTS