HomeZachodniopomorskie

Zachodniopomorskie. Żandarmeria wojskowa zatrzymała 19 narkotykowych dilerów, w tym 10 żołnierzy

Zachodniopomorskie. Żandarmeria wojskowa zatrzymała 19 narkotykowych dilerów, w tym 10 żołnierzy

W nocy z soboty na niedzielę stargardzcy “stojowcy”, czyli internauci zrzeszeni w grupie Stoją! Stargard na Facebooku, wymieniali się informacjami, związanymi z interwencjami funkcjonariuszy żandarmerii wojskowej w różnych dzielnicach miasta i nie tylko.

Według nich, w Stargardzie oraz Smogolicach widać było wzmożone patrole ŻW, także antyterrorystyczne i z psami tropiącymi. Nieznane były przyczyny działań. Dopiero teraz otrzymaliśmy oficjalny komunikat żandarmerii. Jak się okazuje, chodzi o dużą sprawę, związaną z handlem narkotykami, zasięgiem obejmującą cały zachodniopomorski region. Internauci donosili o prowadzonych przez funkcjonariuszy ŻW przeszukaniach domów i garaży. Mieli w nich brać udział ubrani na czarno antyterroryści w kominiarkach, także patrole z psami tropiącymi. Z niepotwierdzonych informacji usłyszeliśmy też o “wejściu do domu razem z drzwiami, z użyciem granatu hukowego”. Tyle nieoficjalnie, a jak o swoich działaniach informuje ŻW? Oficjalny komunikat żandarmerii wojskowej o zajściu przekazany został dopiero teraz, wcześniej otrzymaliśmy informację, że “prowadzone czynności są w toku”.

 

– Skuteczna walka z przestępczością narkotykową! Żandarmeria Wojskowa zapobiegła wprowadzeniu do obrotu 45 tysięcy porcji narkotyków. Pięć osób na 3 miesiące trafiło do aresztu – poinformował właśnie ppłk Artur Karpienko, rzecznik komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej. – W dniach 2-4 marca Żandarmeria Wojskowa, w oparciu o ustalenia własne, przeprowadziła na terenie województwa zachodniopomorskiego zintegrowane działania przeciwko żołnierzom i osobom cywilnym działającym w grupie przestępczej, zajmującej się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości narkotyków oraz udzielaniem ich w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Powyższy proceder trwał od czerwca 2018 roku. W toku czynności podjętych przez Żandarmerię Wojskową przeprowadzono 34 przeszukania oraz zatrzymano 19 osób, w tym 10 żołnierzy. Dodatkowo zabezpieczono znaczne ilości narkotyków – 3 kg amfetaminy, 1,5 kg marihuany, 53 g MDMA i 43 g kokainy. Czterem osobom cywilnym i jednemu żołnierzowi postawiono zarzuty wprowadzania do obrotu oraz posiadania środków narkotycznych, tj. popełnienia czynów określonych w art. 56 ust. 1 i 3 oraz art. 62 ust. 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomani.

 

Jak dodaje ppłk Karpienko, czynności prowadzone przez oddział Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, Wydział ds. Wojskowych. Na wniosek prokuratury sąd zastosował pięciu względem zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. W działaniach na początku marca nie wzięła udziału stargardzka policja. – Żandarmeria wojskowa poinformowała, że działa na naszym terenie, ale nie braliśmy w tym udziału – mówił w niedzielę st. asp. Krzysztof Wojsznarowicz, oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.

 

 

aip

COMMENTS