HomeŚląskie

Zabrze: Odgradzają się murami od Romów

Zabrze: Odgradzają się murami od Romów

Mieszkańcy kamienic w Zabrzu odgradzają się od Romów. Sytuacja dotyczy mieszkańców kamienic przy ul. Sienkiewicza. Chcą w ten sposób odseparować się od romskich lokatorów, których sąsiedztwo jest dla nich uciążliwe. Romowie nie mogą się z tym pogodzić. Niektórzy rzucali się pod koła koparki, która ostatnio rozpoczęła wykopy pod drugi mur. Zobacz zdjęcia.

 

Członkowie wspólnoty mieszkaniowej, będący pomysłodawcami budowy muru, zapewniają, że sprawa nie ma podłoża rasistowskiego. Tłumaczą m.in., że Romowie są zbyt hałaśliwi, często organizują libacji alkoholowe i nie dbają o higienę. Mieszkańcy twierdzą, że nieraz już natknęli się na wymiociny i odchody, pozostawione przez uciążliwych sąsiadów.

 

Pierwszy mur zbudowali już przed rokiem. Konflikt nasilił się, kiedy pojawił się na nim rasistowski napis. Właśnie ruszyła budowa drugiego muru. Nie obyło się bez kłótni, a nawet rzucania się pod koła koparki przez Romów w celu uniemożliwienia prac. Konieczna była interwencja służb mundurowych. – Mieszkamy w Polsce, mamy obywatelstwo polskie, chcemy żyć i mieszkać normalnie jak Polacy – powiedział dla Telewizji “Superstacja” Daniel Ondycz ze Stowarzyszenia na Rzecz Społeczności Romskiej Amaro Drom Nasza Droga.

 

– Jak przejdą Romowie, to wszystko jest zniszczone, zupełnie jakby przeszła szarańcza. Tu się po prostu nie da żyć – stwierdziła z kolei jedna ze zwolenniczek odgrodzenia. Wśród przeciwników muru są jednak nie tylko przedstawiciele tej zagranicznej nacji. W kamienicy mieszkają dwie romskie rodziny, ale mieszkają również rdzenni Polacy, którzy nie widzą powodu, żeby się odgradzać. Sprawa wydaje się jednak przesądzona. Budowa trwa i jak zapewnia Urząd Miasta w Zabrzu – jest legalna.

 COMMENTS