14.9 C
Chicago
niedziela, 25 lutego, 2024

Zabrze: Odgradzają się murami od Romów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Mieszkańcy kamienic w Zabrzu odgradzają się od Romów. Sytuacja dotyczy mieszkańców kamienic przy ul. Sienkiewicza. Chcą w ten sposób odseparować się od romskich lokatorów, których sąsiedztwo jest dla nich uciążliwe. Romowie nie mogą się z tym pogodzić. Niektórzy rzucali się pod koła koparki, która ostatnio rozpoczęła wykopy pod drugi mur. Zobacz zdjęcia.

 

Członkowie wspólnoty mieszkaniowej, będący pomysłodawcami budowy muru, zapewniają, że sprawa nie ma podłoża rasistowskiego. Tłumaczą m.in., że Romowie są zbyt hałaśliwi, często organizują libacji alkoholowe i nie dbają o higienę. Mieszkańcy twierdzą, że nieraz już natknęli się na wymiociny i odchody, pozostawione przez uciążliwych sąsiadów.

 

Pierwszy mur zbudowali już przed rokiem. Konflikt nasilił się, kiedy pojawił się na nim rasistowski napis. Właśnie ruszyła budowa drugiego muru. Nie obyło się bez kłótni, a nawet rzucania się pod koła koparki przez Romów w celu uniemożliwienia prac. Konieczna była interwencja służb mundurowych. – Mieszkamy w Polsce, mamy obywatelstwo polskie, chcemy żyć i mieszkać normalnie jak Polacy – powiedział dla Telewizji „Superstacja” Daniel Ondycz ze Stowarzyszenia na Rzecz Społeczności Romskiej Amaro Drom Nasza Droga.

 

– Jak przejdą Romowie, to wszystko jest zniszczone, zupełnie jakby przeszła szarańcza. Tu się po prostu nie da żyć – stwierdziła z kolei jedna ze zwolenniczek odgrodzenia. Wśród przeciwników muru są jednak nie tylko przedstawiciele tej zagranicznej nacji. W kamienicy mieszkają dwie romskie rodziny, ale mieszkają również rdzenni Polacy, którzy nie widzą powodu, żeby się odgradzać. Sprawa wydaje się jednak przesądzona. Budowa trwa i jak zapewnia Urząd Miasta w Zabrzu – jest legalna.

 

- Advertisement -

Podobne

1 KOMENTARZ

 1. Inaczej jest w kulturze Romów. … Trzeba pamiętać, że przecież u nich 13-letnie dziewczynki są poślubione dorosłym mężczyznom. I pojawia się pytanie – czy próbować zmieniać ich świat czy zostawić, jakim jest? – zastanawia się Łukasz Ługowski, pedagog i dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt” w Warszawie.

  Prokuratura oskarżyła 21-letniego Roma z Opolszczyzny o współżycie seksualne z nieletnią. Tyle że dla społeczności romskiej ci młodzi są mężem i żoną, bo wzięli ślub zgodnie z obyczajem. – Trzeba by nas wszystkich zamknąć do więzienia – kwituje szef polskich Romów
  Podczas przesłuchania Marek K. przyznał się do współżycia z Agnieszką. Tłumaczył, że w romskiej tradycji to normalne, że mężczyźni „żenią się” z dziewczynami nawet 12- czy 13-letnimi.
  Władysław Kwiatkowski, szef Stowarzyszenia Romów Polskich z Gliwic, uważa, że władze nie powinny się w te sprawy mieszać. – Bo to typowo romska sprawa i władze powinny nam dać spokój. Ja miałem 14 lat, kiedy zostałem ojcem – podkreśla. …rozmowa o sprawach intymnych dla Romów już jest czymś bardzo niestosownym, to są rzeczy tabu, o tym nie powinno się wspominać.

  O tym nie wspominajmy, ich broni nadzwyczajna kasta, a Polacy sponsorują im dostatnie życie w naszym kraju nie pracując i nie płacąc podatków ale za samo oglądanie takich obrazów polskojęzyczne sądy skazują, a prawdziwi pedofile są bezkarni.

  Na pewno wszędzie tam gdzie mieszkają za nasze ci wyjątkowo uczciwi i pracowici oraz czyści godni szacunku i naśladowania Pany Cygany rasistowsko nazywani Romami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520