HomePOLSKA

Zabójca Pawła Adamowicza: Jest śledztwo w sprawie upublicznienia jego wizerunku

Zabójca Pawła Adamowicza: Jest śledztwo w sprawie upublicznienia jego wizerunku

Ktoś bezprawnie zrobił i upublicznił zdjęcie zabójcy Pawła Adamowicza, Stefana W. dzień po zamachu. Tożsamość autora fotografii próbuje ustalić prokuratura, która przedstawiła już zarzuty dwóm policjantom za rozpowszechnianie nagrania momentu ataku na polityka. Obaj funkcjonariusze zostali zawieszeni w czynnościach służbowych.

Dwóch wątków dotyczy prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Gdyni postępowanie, w którym status pokrzywdzonego ma zabójca Pawła Adamowicza, Stefan W. Od 24 stycznia śledczy starają się ustalić kto wykonał i upublicznił w mediach społecznościowych zdjęcie z wizerunkiem zamachowca wykonane 14 stycznia – na dzień po ataku na polityka.

 

Wciąż nieustalonemu sprawcy może grozić do 2 lat więzienia za złamanie ustawy o ochronie  danych   osobowych oraz naruszenie tajemnicy śledztwa. Równolegle prokuraturze udało się ustalić pochodzenie udostępnionego w sieci filmu zawierającego kompletny przebieg zabójstwa prezydenta Gdańska. Dwaj funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku usłyszeli w związku z tym zarzut „rozpowszechnienie wiadomości z postępowania przygotowawczego zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym”. – Jak ustalono, jeden z funkcjonariuszy, za pomocą telefonu komórkowego, dokonał nagrania odtwarzanego na monitorze służbowym zabezpieczonego procesowo od stacji TVN filmu.

 

Następnie przekazał go koledze z wydziału, który udostępnił go w grupie funkcjonariuszy za pośrednictwem portalu WhatsApp – relacjonuje prokurator Grażyna Wawryniuk, pełniąca funkcję rzeczniczki prasowej Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. – Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzuconego im czynu. Prokurator zastosował wobec obu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych – dodaje.

 

red. AIPCOMMENTS