Zabiorą ci prawo jazdy przez leki na astmę?

Zabiorą ci prawo jazdy przez leki na astmę?

Prawo jazdy może zostać zabrane przez leki na astmę? Istnieje taka możliwość, a przekonał się o tym jeden z kierowców zawodowych. W trakcie policyjnej kontroli została wykryta w jego organizmie amfetamina. Jak to możliwe? Jak się okazuje wszystko przez leki na astmę. MSWiA wydało w tej sprawie decyzję i sam fakt zażywania takich leków nie może zostać uznany za okoliczność łagodzącą. Jeśli taka sytuacja w przyszłości się powtórzy, to może skutkować utratą prawa jazdy.

 

Sytuacja, która opisuje portal prawodrogowe.pl powinna być przestrogą dla kierowców, którzy chorują na astmę. Jak się okazuje, jeden z zawodowych kierowców w czasie kontroli drogowej miał poważne problemy ze względu na stosowanie leków na astmę. W trakcie trwania czynności przeprowadzanych przez policjantów okazało się, że:

 

 

  • policyjny sprzęt wykrył w organizmie kierowcy obecność amfetaminy,

 

  • kierowca tłumaczył się, że przyjmuje leki na astmę (Ventolin).

 

 

Tłumaczenia kierowcy okazały się jednak niewystarczające. Jakby tego było mało, sytuacja się powtórzyła i podczas kolejnej kontroli ten sam kierowca ostatecznie stracił prawo jazdy. Sprawa ostatecznie zakończyła się po myśli kierowcy, jednak:

 

 

  • nie mógł on wykonywać swojego zawodu, co odbiło się na jego sytuacji finansowej,

 

  • w celu uniknięcia podobnych sytuacji interweniował on w tej sprawie do posła na Sejm – Józefa Lassoty.

 

 

Wszystko przez substancję Salbutamol zawartą w leku na astmę, który wykazał obecność amfetaminy w organizmie badanego kierowcy, mimo tego, że nigdy jej nie przyjmował.

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oświadczenie w tej sprawie tłumacząc, że należy eliminować z ruchu wszystkich kierujących, którzy przed rozpoczęciem jazdy zażyli “środki w istotny sposób zmniejszające sprawność psychomotoryczną”. MSWiA zwraca uwagę, że priorytetem jest bezpieczeństwo na drogach. Konieczne jest zabranie prawa jazdy w chwili gdy występuje podejrzenie, że kierujący:

 

 

  • jest po spożyciu alkoholu,

 

  • jest pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu.

 

 

Resort podkreślił również, iż sprzęt, którym posługują się funkcjonariusze policji jest w pełni profesjonalny i trudno negować jego wynik, natomiast decyzję o tym, czy po spożyciu danego leku można prowadzić samochód, pacjent powinien podjąć po konsultacji z lekarzem i zapoznaniu się ze skutkami tego leku.

 

Prawo jazdy stracić możemy za punkty karne. Ilość punktów karnych jest różna dla kierowców w zależności od stażu.

 

 

  • 20 punktów karnych – to limit dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy mniej niż rok,

 

  • 24 punkty karne – to limit dla kierowców, którzy mają prawo jazdy dłużej niż rok.

 

 

Gorzej mają kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok – jeśli przekroczą limit zostaje im anulowane prawo jazdy i muszą zdobywać uprawnienia od nowa. W wypadku kierowców, którzy przekroczyli 24 punkty karne, czeka ich:

 

 

  • egzamin sprawdzający ich umiejętności,

 

 • jeśli ukończą go pozytywnie – mogą odzyskać prawo jazdy.

TK aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0