Zabawa w głuchy telefon?! Sędziowie Sądu Najwyższego pisemnie poinformowani o przejściu w stan spoczynku

Zabawa w głuchy telefon?! Sędziowie Sądu Najwyższego pisemnie poinformowani o przejściu w stan spoczynku

Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy po przekroczeniu 65 roku życia nie złożyli oświadczeń o gotowości do dalszego orzekania – w tym Małgorzata Gersdorf – otrzymają pisemne stwierdzenia o przejściu z dniem 4 lipca w stan spoczynku.

Poinformował o tym dziennikarzy w Sejmie minister z Kancelarii Prezydenta, Andrzej Dera. Wyjaśnił, że nie są to postanowienia ale stwierdzenia o przejściu w stan spoczynku na mocy artykułu 39. ustawy o Sądzie Najwyższym.

Andrzej Dera powiedział, że prezydent nie wyznaczył pełniącego obowiązki Pierwszego Prezesa na miejsce Małgorzaty Gersdorf, ale zgodził się z jej stanowiskiem, że będzie ją zastępował sędzia Józef Iwulski, ponieważ chodziło o złagodzenie napięcia wokół Sądu Najwyższego. Minister zaznaczył, że było to zgodne z ustawą.

Obecnie obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z mocy prawa, jako najstarszy z sędziów Sądu Najwyższego pełni Józef Iwulski. Minister wyjaśnił też, że kandydatów na nowego Pierwszego Prezesa zgłosi Zgromadzenie Ogólne sędziów Sądu Najwyższego. Prezydent wybierze jedną osobę spośród pięciu wskazanych sędziów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/I.Szczęsna/mt

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0