HomePILNE

Za mało podpisów pod wnioskiem o Trybunał Stanu dla prezesa NIK

Za mało podpisów pod wnioskiem o Trybunał Stanu dla prezesa NIK

Lewica nie uzyskała w Sejmie wsparcia niezbędnego do złożenia wniosku o pociągnięcie prezesa NIK Mariana Banasia do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu. Potrzeba co najmniej 115 podpisów, a Lewica ma tylko 49 posłów.

Według szefa Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewica (Razem, SLD, Wiosna Roberta Biedronia), Krzysztofa Gawkowskiego, Marian Banaś nie spełnia moralnych standardów wymaganych na stanowisku prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Krzysztof Gawkowski przypomniał, że wstępny wniosek przedstawił innym klubom w grudniu. Poparcie zadeklarowali tylko posłowie PSL.

Krzysztof Gawkowski powiedział, że argumenty legislacyjne i dokumenty przedstawił także szefom klubów PiS i KO Ryszardowi Terleckiemu i Borysowi Budce. Posłowie z tych klubów nie złożyli jednak pospisów pod wnioskiem.

“Jeżeli mamy robić awantury polityczne w Sejmie, tylko po to, żeby je robić, to Lewica się do takiej gry nie będzie zapisywała” – stwierdził Krzysztof Gawkowski.

Trybunał Stanu jest organem władzy sądowniczej, który egzekwuje odpowiedzialność najwyższych urzędników państwowych za naruszenie Konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem. Trybunał może orzekać kary utraty praw wyborczych, orderów, tytułów honorowwych, zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk państwowych oraz kary przewidziane w ustawach za przestępstwa i przestępstwa skarbowe.

Przewodniczącym Trybunału Stanu jest Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

IAR/I.Szczęsna/dw

COMMENTS