HomePOLSKA

Z powodu zakwitu sinic nadal nieczynnych jest kilkanaście kąpielisk nad Bałtykiem

Z powodu zakwitu sinic nadal nieczynnych jest kilkanaście kąpielisk nad Bałtykiem

Z powodu zakwitu sinic nadal nieczynnych jest kilkanaście kąpielisk nad Bałtykiem. Jak wynika z informacji podanych na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Pucku, zamknięte są następujące kąpieliska: trzy w Jastrzębiej Górze- przy wejściach numer 22,23 i 25, na Mierzei Helskiej: kąpielisko Kuźnica “Kościół”, cztery kąpieliska w Jastarni: “Ogrodowa”, “Nadmorska- Plażowa”, “Zdrojowa” i “Leśna”, kąpielisko Jurata “Międzymorze” przy hotelu Bryza oraz na Helu: kąpielisko nr 1 – “Duża Plaża” i numer 3 “Mała Plaża”.

 

Ponadto w Pucku jest zakaz kąpieli na plaży po wschodniej stronie części falochronu portu jachtowego na Zatoce Puckiej.

Sanepid wyjaśnia, że zakwit wody to zmiana jej zabarwienia z powodu masowego namnażania się glonów. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich mogą produkować toksyny. Zaleca się zatem unikanie kontaktu z sinicami oraz niewchodzenie do wody o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu. Nie można nią poić zwierząt domowych ani podlewać warzyw.

Toksyny wytwarzane przez sinice są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i mogą podrażniać skórę lub powodować m.in. swędzenie i łzawienie oczu, wymioty,
biegunkę i gorączkę.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/pssepuck.pis.gov.pl/dyd

COMMENTS