13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Z powodu nadużywania alkoholu w Polsce umiera kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Każdego roku w Polsce z powodu nadużywania alkoholu umiera kilkadziesiąt tysięcy osób. To niemal dwa razy więcej niż pod koniec ubiegłego wieku. Dane przedstawili naukowcy z Fundacji „Promocja Zdrowia”.

Prezes Fundacji, profesor Witold Zatoński powiedział, że liczba spożywających alkohol w grupie od 20 do 45 lat systematycznie wzrasta. „Porównując rok 2002 z 2017, to średnio każdy z nas wypija o mniej więcej trzy-cztery litry czystego spirytusu więcej. To powoduje, że przyrosty zgonów są znaczące i szczególnie dotykają młodych” – mówił profesor. Jak dodał Witold Zatoński, ryzyko śmierci przed 65. rokiem życia w Polsce jest znacznie wyższe niż w Europie Zachodniej.

Z danych Fundacji „Promocja Zdrowia” wynika, że coraz więcej młodych ludzi choruje na alkoholową marskość wątroby, która jest bezpośrednią przyczyną zgonów. Po napoje z procentami coraz częściej sięgają kobiety, jednak wciąż stanowią zdecydowaną mniejszość wobec mężczyzn. Z kolei odsetek kobiet spożywających alkohol w ciąży jest – zgodnie z danymi „Promocji Zdrowia” -znikomy.

Fundacja „Promocja Zdrowia” od prawie 30 lat upowszechnia zdrowy styl życia i działa na rzecz zapobiegania chorobom przewlekłym.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #M.Szulborska/w hm

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520