HomeKultura

Z okazji Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Teatr Telewizji zaprasza na spektakl na podstawie jego prozy obozowej “Inny świat”

Z okazji Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Teatr Telewizji zaprasza na spektakl na podstawie jego prozy obozowej “Inny świat”

Z okazji Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Teatr Telewizji zaprasza na spektakl na podstawie jego prozy obozowej “Inny świat”. Herling-Grudziński opisał w książce piekło totalitarnej rzeczywistości, której doświadczył jako więzień sowieckiego obozu w trakcie II wojny światowej.

To będzie prapremiera światowa tej wybitnej prozy, bo dotąd tytuł ten nie był przenoszony na ekran telewizyjny i kinowy.

Igor Gorzkowski, reżyser i autor scenariusza telewizyjnego, tematem adaptacji uczynił godność człowieka. “Koncentrowałem się na relacjach ludzkich i nawet w tych warunkach pod tymi skorupami, pod tym brudem nadal widzimy ludzi w bardzo takich ludzkich zachowaniach, odruchach, przebłyskach czegoś ludzkiego i pięknego i myślę, że to w tej książce przebija – nasz bohater podróżuje przez jakieś piekło, ale cały czas dotrapuje się tam do czegoś ludzkiego” – podkreśla Igor Gorzkowski.

W telewizyjnym spektaklu “Innego świata” według Gustawa Herlinga-Grudzińskiego rolę Gustawa/Altera zagrał Philippe Tłokiński, który niedawno kreował Jana Nowaka-Jeziorańskiego w “Kurierze”. Aktor ma nadzieję, że przesłanie płynące z książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego trafi także do młodych ludzi. “Trzeba o tym mówić, trzeba o tym wiedzieć. To jest dzieło, które zawiera w sobie egzystencjalizm, więc to jest bardzo ludzkie dzieło i nawet nie trzeba być świadomym tego, że było coś takiego jak łagry, żeby to nas dotknęło” – podkreśla Philippe Tłokiński.

W spektaklu występują także m.in.: Rafał Zawierucha, Andrzej Mastalerz, Henryk Talar, Natalia Sikora i Przemysław Bluszcz. Prapremiera spektaklu “Inny świat” w Teatrze Telewizji dziś o 21.00 w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dorota Piotrowska/dyd

COMMENTS