XX Zaduszki Jazzowe w Chicago

XX Zaduszki Jazzowe w Chicago

Gramy dla WAS już 20 lat!!! czyli XX Zaduszki Jazzowe w Chicago / All Souls’ Day Polish Jazz Festival już w poniedziałek, 5 listopada o 7:00 wieczorem w Chopin Theatre!!! Zapraszamy już dziś!!!!

 

„Muzyka nie tylko daje nam ukojenie i dostarcza rozrywki. Jest czymś więcej. Można poznać człowieka po muzyce jakiej słucha”.
(Paulo Coelho, “Czarownica z Portobello”)

Jazz to niebywała możliwość twórczego rozwoju, swobody, możliwość wyboru stylu, improwizowanie, szansa wyżycia się. To daje radość i satysfakcję.
(Zbigniew Namysłowski)

W jazzie, jak w żadnej innej muzyce, jest owo wzniosłe uczucie swingu, które dodaje ci skrzydeł, i masz wrażenie, jakbyś podrywał się do lotu, wyzwalając się od siły ciążenia
(Adam Makowicz)

Czy chcemy, czy nie, nadeszła jesień. Chyba trochę szybciej niż w ubiegłych latach, ale nadeszła. Ciepłym wieczorom i porankom mówimy już: do następnego roku, a sami wpadamy w zadumę nad przemijaniem czasu. Liście drzew, dopiero pulsujące zielenią, poddają się podmuchom wiatru i odlatują donikąd. Przyroda powoli usypia i szykuje się do długiej zimy. Ludzie korzystają z ostatnich promieni słońca, aby pójść na cmentarze, oczyścić z żółtych liści groby bliskich i pomyśleć o tych, co odeszli. Cóż, taka kolej rzeczy.

W melancholijną pustkę przemijania weszli ponad pół wieku temu krakowscy jazzmeni, przyjmując jedyną chyba na świecie formułę obchodów święta zmarłych: wypominki, wspominki czy też zaduszki… na jazzowo.

Monotonny, spokojny głos lektora w kościele oo. Dominikanów przerywany jest co chwilę wibrującym dźwiękiem trąbek i saksofonów, popartych delikatnymi uderzeniami w czynele perkusji czy struny kontrabasów. Dźwięk ten przenosi się na ulice krakowskiego Rynku, aby za chwilę zadomowić się na dobre w filharmonii, w pobliskich piwnicach, takich jak „Piwnica pod Baranami”, klub „U Muniaka” czy majestatyczna kaplica św. Kingi w Wieliczce. W tych dniach Kraków świętuje swoje jedyne i unikalne na ziemskiej kuli „Zaduszki Jazzowe”.

Muzyka jazzowa jest obecna w Polsce od ponad półwiecza. Ten gatunek muzyki rozwija się w takich miastach jak Krakow, Warszawa, Poznań i wielu, wielu innych. Nie jest zatem niespodzianką, że Chicago, z jego ogromną Polonią nawiązuje do imprez Jazzowych w ,,starym” kraju – ma to miejsce m.in. w trakcie corocznego All Souls’ Day Polish Jazz Festival, który odbywa się w Chopin Theatre.

All Souls’ jest zainspirowany krakowskimi Zaduszkami Jazzowymi, stąd jego nastrój i brzmienia są nieporównywalne z innymi imprezami jazzowymi, jakie odbywają się w Chicago. Publiczność tłoczy się w Chopin Theatre, spotyka się w foyer i na korytarzach, raczy się w trakcie wieczoru polskimi specjałami i delektuje jazzem zanurzonym w polskiej kulturze.

Przed nami kolejna magiczna noc w Chopin Theatreponiedziałek, 5 listopadauczta dla fanów jazzu …i nie tylko. W tym roku, z okazji 20 już Zaduszek Jazzowych w Chicago wystąpi kilka prezentujących odmienne style jazzu formacji muzycznych, a wśród nich znamienici goście z Polski i plejada miejscowych muzyków….

 

Bill Neal (Australia) &  MAP Trio (Adam Czerwiński, Piotr Lemańczyk, Marcin Wądołowski),
Grażyna Auguścik Group,
Marbin/progressive jazz-rock/
Kaeyra aka Karolina Baran,
Tad “TeeMac” Janik & Pamela Fernandez,
Sergiusz Zgrzębski & Akwareal,
Lilianna Zofia Wośko & Daniel Villarreal-Carrillo,
Lemon Blues,
Pascal Pahl Collective …..i inni…

Od 20 już lat atmosferę tego najstarszego w Europie, a może nawet na świecie, festiwalu możemy przeżywać z daleka od ojczyzny, w Chicago. Miejscowa edycja krakowskiego festiwalu z roku na rok rozrasta się i przybiera nowe brzmienia. Tegoroczny festiwal już w poniedziałkowy wieczór 5 listopada w Chopin Theatre. Zaczynając od skromnego jam-session kwartetu Marcina Januszkiewicza w 1998 roku doszliśmy do obecnego full size (może nawet oversize) festiwalu jazzowego, gdzie na dwóch scenach teatru przewija się ponad pięćdziesięciu muzyków w kilkunastu grupach i formacjach, grających jazz od stylu nowoorleańskiego do najbardziej wysublimowanej awangardy.

Ileż magicznych postaci przewinęło sie dotychczas na deskach Teatru Chopina: Olejniczak, Śmietana, Muniak, Styła, Laboratorium ze Stryszowskim, Ścierańskim i Grzywaczem, Eddie Henderson, Jerry Goodman, Grażyna Auguścik, Zbigniew Namysłowski, Krzesimir Dębski, Billy Neal czy wreszcie młode pokolenie: Kaczmarczyk i Sarnecki, Wania i Wierba, Palma, którzy w tej chwili podbijają światowe sceny i szeroką publiczność. Znamienity przekrój jazzu z Polski, wymieszany jak w kipiącym tyglu z nie mniej interesującą grupą miejscowych muzyków polonijnych: Pabian, Januszkiewicz, Iwańska, Wander, Baran, grających w międzynarodowych składach z muzykami od Brazylii do… Chorwacji. Znany krytyk muzyczny Howard Reich z Chicago Tribune parokrotnie odwiedzał festiwal i dawał wyraz uznania dla tej imprezy na łamach swojej gazety, recenzując i rekomendując Zaduszki wśrod środowisk amerykańskich melomanów.

Rangę imprezy podnosi fakt objęcia jej honorowym patronatem przez Konsulat Generalny RP w Chicago. („Projekt jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej”)

Bilety na stronie www.zaduszkijazzowe.com  (via Paypal, tańsze w przedsprzedaży)  lub na godzinę przed imprezą w kasie teatru.

Darmowy parking przy kościele Świętej Trójcy.

Przed nami kolejna cudowna jazzowa noc. Uczyńcie ją magiczną, tak jak co roku w Krakowie…..

ZAPRASZAMY…..!COMMENTS

WORDPRESS: 0