HomePOLSKA

Wzrosną raty kredytów złotówkowych

Wzrosną raty kredytów złotówkowych

Polaków, którzy spłacają kredyty hipoteczne w złotówkach, czekają wyższe raty kredytów. Tak wynika z raportu firmy doradczej Open Finance. Do podwyżki może dojść pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

Autor raportu Bartosz Turek wskazuje, że przyczyną jest spodziewane wyższe oprocentowanie pożyczek międzybankowych, czyli tak zwany wskaźnik WIBOR. To dowód, że bankowcy oczekują w niedługim czasie podwyżek stóp procentowych. Efekt będzie taki, że prawdopodobnie pod koniec roku kredytobiorca zobaczy ratę swojego kredytu wyższą o 20 – 30 złotych, niż obecnie. Gdyby skumulować wszystkie kredyty, to okaże się, że Polacy będą musieli zapłacić ponad 20 milionów złotych odsetek więcej.
Ekspert zaznaczył, że podwyżka stóp procentowych będzie sposobem na rosnącą w Polsce inflację. Wyższe stopy, to większa skłonność do oszczędzania, a co za tym idzie mniej pieniędzy na rynku, a to hamuje inflację – wyjaśnia analityk.
Inflacja w Polsce mierzona rok do roku systematycznie spadała od 2013 roku. Rekordowo niski poziom odnotowano w lutym 2015. Od połowy zeszłego roku wskaźnik ten zaczął stopniowo rosnąć.

A. Pszoniak, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS