Wzrasta liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce

Wzrasta liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce

Polski rynek pracy coraz częściej zasilany jest przez obcokrajowców, którzy znajdują u nas legalne zatrudnienie – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Rzecznik instytucji Wojciech Andrusiewicz wyjaśnia IAR, że od początku roku przybyło około 75 tysięcy ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców i pod koniec czerwca było ich 644 tysiące. Większość z nich – 483 tysiące osób – to obywatele Ukrainy. Kolejną grupą narodowościową są Białorusini, których jest dziesięciokrotnie mniej niż Ukraińców czyli około 38 tysięcy. 9,5 tysiąca to obywatele Gruzji i 8 tysięcy to Mołdawianie i Rosjanie – wylicza rzecznik. Wszyscy cudzoziemcy zarejestrowani w ZUS-ie podejmują legalne zatrudnienie bądź zakładają własną działalność gospodarczą. Na etacie pracuje ponad 70 procent zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców i tylko w granicach 3 – 4 procent obcokrajowców to osoby, które założyły własną działalność gospodarczą. Pozostali wykonują pracę na umowę-zlecenie – wyjaśnia rzecznik Zakładu.
Ekspert rynku pracy Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreśla w rozmowie z IAR, że dane ZUS go nie zdziwiły. “Rynek pracy w Polsce jest chłonny, wciąż tworzone są nowe miejsca pracy i obecnie mamy ponad 140 tysięcy nieobsadzonych miejsc” – wyjaśnia ekspert. Dodaje, że najbardziej chłonne branże w Polsce, które zatrudniają cudzoziemców to przemysł, budownictwo i logistyka. Wciąż występuje zapotrzebowanie na dodatkowe ręce do pracy.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/to/COMMENTS

WORDPRESS: 0