HomePOLSKA

Wyższe opłaty za wywóz śmieci. Kto winien?

Wyższe opłaty za wywóz śmieci. Kto winien?

Posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, że niedawne podwyżki cen wywozu śmieci w Warszawie są konsekwencją decyzji Prawa i Sprawiedliwości. Według niej to rząd ustanowił stawki zmuszające samorządy do drastycznych podwyżek, które w Warszawie sięgają nawet 300 procent.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniała, że samorządowcy w Warszawie i innych dużych miastach próbowali zmienić sposoby naliczania opłat za wywóz śmieci. Żadna z nich – jej zdaniem – nie jest optymalna, jednak praprzyczyną tak drastycznych podwyżek są zmiany przepisów prawa wprowadzone przez rząd kierowany przez PiS.

Zdaniem opozycji w trakcie rządów Prawa i Sprawiedliwości wzrosły koszty systemu odbioru śmierci w warunkach braku możliwości obciążenia dodatkowymi kosztami firmy zajmujące się odpadami.

Goszczący również w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin obarczył z kolei decyzją za podwyżki wyłącznie Radę Warszawy i zapowiedział, że rząd rozważy reakcję na podwyżki. Dodał, że nie rozumie argumentacji władz Warszawy i próby zrzucenia na rząd odpowiedzialności za podwyżki. Jarosław Sellin wyjaśnił, że rząd jedynie ustalił maksymalne stawki opłat pobieranych przez firmy zajmujące się wywózką śmieci.

Stołeczni radni uchwalili podwyżki dla mieszkańców miasta za wywóz śmieci w przyszłym roku. Będzie to ryczałt w wysokości 65 złotych miesięcznie od mieszkania i 94 złote w zabudowie jednorodzinnej. Opłata za odpady niesegregowane wzrośnie do 188 złotych.

IAR/kwi/mt

COMMENTS