“Wytoczyliście wojnę własnemu narodowi” – kolejne miasta dołączają do protestów

“Wytoczyliście wojnę własnemu narodowi” – kolejne miasta dołączają do protestów

W sobotę w całej Polsce odbywają się manifestacje sprzeciwiające się “działaniom Prawa i Sprawiedliwości”. W Łodzi zorganizowano aż dwie. Jedna odbyła się w południe, druga przed wieczorem. 

KOD Podlaskie demonstrował przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego w Białymstoku. To wyraz niezadowolenia po piątkowych zajściach w Sejmie.

– Obronimy demokrację, staniemy murem za tymi, którzy wczoraj i dziś strajkują pod Sejmem – powiedziała Dorota Zerbst, zastępca koordynatora KOD Region Podlaskie. W sobotę o godz. 15 przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego na Rynku Kościuszki Komitet Obrony Demokracji zorganizował demonstrację. Miała ona związek z wczorajszymi wydarzeniami w Warszawie. Posłowie opozycji zablokowali mównicę sejmową w proteście przeciwko radykalnemu ograniczeniu mediom dostępu do Sejmu, przeciwko łamaniu 61 artykułu Konstytucji.

– Kolejny raz w ostatnich dniach jesteśmy świadkami zamachu na demokrację w Polsce – dodała Dorota Zerbst. – Sejm przegłosował ustawę ograniczającą prawo do zgromadzeń, niszczycielską reformę edukacji, a także ustawę ostatecznie demolującą Trybunał Konstytucyjny, a w nocy budżet i ustawę dezubekizacyjną. Wesprzemy posłów opozycji i obywateli, którzy byli wczoraj pod Sejmem, powiemy PiS-owi stanowcze NIE! Dość tych rządów, dość złej zmiany!

Prawie 300 osób przyszło na protest zorganizowany m.in. przez KOD i Młodych Demokratów w Szczecinie. “Precz z kaczorem dyktatorem” wykrzykiwali przybyli na pikietę szczecinianie.

Wszystko to ma związek z ostatnimi wydarzeniami w Sejmie. Protest rozpoczął się przed godz. 16 przed siedzibą PiS przy ul. Mickiewicza. Każdy kto chciał mógł przemówić do zgromadzonych i wykrzyczeć swoje oburzenie. Manifestujący krzyczeli różne hasła: od “Wolne media” po “Polska bez podziałów”. Wielu mieszkańców przyniosło na zgromadzenie znicze, które po zakończeniu pozostawiono na schodach siedziby PiS.

Kilkanaście osób protestowało przeciw blokadzie mediów w Starachowicach, przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach, gdzie znajduje się powiatowa siedziba Prawa i Sprawiedliwości. Wśród protestujących są członkowie Komitetu Obrony Demokracji, Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej.

Na placu Solnym we Wrocławiu odbył się protest w obronie wolnych mediów zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji.

– Sytuacja jest nadzwyczajna. Partia rządząca chce zmniejszyć przywileje dziennikarzy pracujących w sejmie. Chodzi m.in. o zakaz rejestracji dźwięku i obrazu z sejmowej galerii, do czego dziś ma prawo każdy dziennikarz. Z tego powodu dzisiejszy, spontanicznie zorganizowany protest we Wrocławiu- informuje nas Michał Korczak, lider wrocławskiego KOD-u. Po tym, jak w piątek po południu posłowie opozycji zaczęli blokadę mównicy sejmowej sprzeciwiając się planom partii rządzącej ograniczającym swobodę pracy dziennikarzy relacjonujących prace sejmu, w piątek wieczorem również na placu Solnym, odbył się podobny do zapowiadanego na dzień dzisiejszy protest KOD-u trwający kilkanaście minut. Uczestnicy stali w rzędzie z planszami, które ułożono w napis: “Wolne media”.

red., Fot. aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0