13.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Wystawa „Znaki Wolności” na Zamku Królewskim

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Niemal 500 dzieł sztuki, kilkaset fotografii dokumentalnych, filmy, ścieżki dźwiękowe oraz dokumenty archiwalne zgromadzono na wystawie „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim w Warszawie.

W uroczystym wernisażu biorą udział prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Wystawa na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę ma pozwolić zwiedzającym dotknąć sedna najważniejszych wydarzeń historycznych, począwszy od Legionów Polskich, a kończąc na politycznym przełomie 1989 roku. Wystawa jest rekordowa jak na warunki wystawiennicze. Zajmuje 30 sal – niemal połowę powierzchni Zamku Królewskiego.

Jak mówi dyrektor Zamku Królewskiego prof. Wojciech Fałkowski ekspozycja „Znaki wolności… ” ma wzbudzać reakcje, prowokować nie tylko do myślenia, ale też wzbudzać refleksje. Wystawa jest takim skumulowanym ładunkiem emocji, nie tylko przekazem historycznym.
Kurator wystawy i autor scenariusza doktor Irena Kossowska podkreśliła, że wystawa jest „monumentalnym freskiem”, odnoszącym się do dziejów walki o niepodległość. „Chodziło o to, aby pobudzić refleksję nad tym, czym jest tożsamość narodowa, czym była przez te wszystkie dekady, kiedy trzeba ją było chronić w różnego rodzaju enklawach. (…) Ale także czym dzisiaj dla nas Polaków jest to poczucie tożsamości narodowej, a narodowa samoidentyfikacja.”
Drugi kurator wystawy doktor Łukasz Kossowski dodał, że tworzenie scenariusza było próbą opowieści wybijania się Polaków na niepodległość w latach 1914-89. „W tych ramach próbowaliśmy poszukiwać znaków czasu i je odczytać. W toku dziejów te znaki przekształcały się w ludzkich postawach w znaki wolności lub też zniewolenia”.
Strukturę artystyczną ekspozycji stworzą arcydzieła sztuki polskiej – wielkoformatowe obrazy Jana Matejki, dzieła Jacka Malczewskiego i Maksymiliana Gierymskiego, a także prace artystów współczesnych, komentujące wydarzenia historyczne i społeczne oraz ludzkie postawy, m.in. Józefa Czapskiego, Antoniego Rząsy, Jerzego Kaliny, Leona Tarasewicza czy Wiesława Szamborskiego. Na wystawie prezentowane będą także ścieżki dźwiękowe, montaże audycji z Archiwum Polskiego Radia.
Organizatorami wystawy oprócz Zamku Królewskiego w Warszawie, są Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i Ministerstwo Obrony Narodowej.
Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających od jutra do końca marca przyszłego roku. Partnerem i patronem medialnym ekspozycji jest Polskie Radio.

IAR Stankiewicz& Pszoniak& wcześniejsze/to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520