Wystawa w Palm Beach na Florydzie o powrotach chasydzkich Żydów na ziemie polskie

Wystawa w Palm Beach na Florydzie o powrotach chasydzkich Żydów na ziemie polskie

Wystawę fotografii Agnieszki Traczewskiej o powrotach chasydzkich Żydów na ziemie polskie otwarto wczoraj w Palm Beach na Florydzie. Ekspozycja, która ma przybliżyć amerykańskim Żydom polskie korzenie kultury chasydów, została zorganizowana przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Na wystawę „Bracha A Blessing. Back to Polish Shtetls” składają się fotografie przedstawiające chasydów odwiedzających groby cadyków i inne miejsca w Polsce związane z ich religią i kulturą. Agnieszka Traczewska dokumentuje je z bliska od ponad 12 lat.

Dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku Adrian Kubicki powiedział Polskiemu Radiu, że chasydzi przyjeżdżający do Polski oglądają kolebkę swojej kultury. „Dowiadują się wtedy, że ich chasydzka kultura powstała na ziemiach polskich, że rozwijała się dzięki wielowiekowej tolerancji Polaków i że bez Polski ta kultura nigdy nie mogłaby być kultywowana” – powiedział Kubicki.

Dyrektor Instytutu przypomniał, że wojna i czasy komunistyczne w Polsce zmusiły wielu chasydów do emigracji do Izraela i Stanów Zjednoczonych. „To nie zmienia faktu, że wolna Polska była krajem ogromnej tolerancji dla ich kultury i pomagała im tę kulturę rozwijać” – stwierdził.

Adrian Kubicki powiedział, że na otwarcie wystawy celowo wybrano datę 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. „Wychodząc od tej bolesnej karty, której oba narody były częścią jako ofiary, chcieliśmy przypomnieć złamana przez wojnę wspólną historię, która wcześniej była piękna i wspaniała. Chcemy wzbudzić w tej społeczności sentyment, chcemy aby pomyśleli o Polsce jako o swoim domu, swojej kolebce” – powiedział dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Adrian Kubicki ocenił, że chasydzi odwiedzający Polskę mogą na własne oczy zobaczyć z jak ogromną troską i szacunkiem Polska podchodzi do ich miejsc pamięci, odnawia żydowskie cmentarze oraz synagogi i dba o wspólne dziedzictwo kulturowe.

Wystawa „Bracha/Blessing. Back to Polish Shtetls” prezentowana jest w Synagodze Palm Beach, która jest współorganizatorem ekspozycji.

W programie przewidziano spotkania z autorką zdjęć Agnieszką Traczewską oraz specjalny program dla rodzin z dziećmi. W czwartek wystawę odwiedzi pełnomocnik ministra spraw zagranicznych do spraw kontaktów z diasporą żydowską Jacek Chodorowicz.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton /kryCOMMENTS

WORDPRESS: 0