20.4 C
Chicago
sobota, 25 maja, 2024

Wystawa stu najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów KUL na Zamku Królewskim w Warszawie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na Zamku Królewskim w Warszawie do końca stycznia można zobaczyć wystawę „100 na 100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki ze zbiorów KUL na stulecie KUL”. Ekspozycja stanowi zapowiedź obchodów jubileuszu 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przypadającego w 2018 roku.
Na wystawie znajdują się między innymi obiekty z zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które dotychczas nie były prezentowane poza jej murami. Do najcenniejszych z nich należy „Dekret Gracjana” – iluminowany rękopis, stanowiący zbiór prawa kanonicznego, spisany przez bolońskiego mnicha, Gracjana około 1150 r
Wśród eksponatów można zobaczyć 100 obiektów europejskiego, w tym polskiego malarstwa, średniowiecznej i nowożytnej rzeźby oraz rzemiosła artystycznego. „Pokazujemy między innymi zbiór rzeźby późnogotyckiej i śląskiej, ołtarzowej późnobarokowej” – mówi kuratorka Magdalena Białonowska .
W ciągu ostatnich 60 lat Katolicki Uniwersytet Katolicki zgromadził ponad 1700 eksponatów.Uniwersytecka kolekcja muzealna zapoczątkowana została w 1932 roku, wiele dzieł podczas drugiej wojny światowej zostało zarekwirowanych przez Niemców i bezpowrotnie utraconych.

Magdalena Kowalewska, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520