8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Wystawa „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia!” od dziś w Warszawie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W dniach 20 września – 6 października w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Warszawie odbywa się prezentacja modeli grzybów trujących i jadalnych. – Często ludzie myślą, że dobrze się znają, (…) a tak naprawdę się nie znają w ogóle – mówiła w rozmowie z  Agencją Informacyjną Polska Press Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych. Akcja ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zatruć, których z roku na rok przybywa.

We wtorek, 20 września, odbyła się inauguracja wystawy pt.: „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia!” Celem prezentacji organizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Warszawie jest ukazanie miłośnikom grzybobrania cech odróżniających grzyby jadalne od tych trujących.

Jak powiedziała Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) rzecznik Lasów Państwowych Anna Malinowska, przeciętny Polak rozróżnia tylko 10 gatunków grzybów. – Mamy 70 modeli, a tych grzybów jest dużo, dużo więcej, które można zbierać w polskich latach, zarówno tych jadalnych, jak i niejadalnych. Często ludzie myślą, że dobrze się znają, (…) a tak naprawdę się nie znają w ogóle – zaznaczyła. Radziła, żeby „uważać” na te, które maja pod spodem blaszki, bo głównie mają je grzyby trujące.

Zapytana o to czy w Polsce powinna być wydawana licencja na zbieranie grzybów (za granicą, np. we Włoszech osoba bez takiego dokumentu nie może wybrać się na grzybobranie – red.), odpowiedziała przecząco, choć zauważyła że „tych zatruć pokarmowych spowodowanych grzybami jest trochę – nie jest to tysiące przypadków, ale można mówić m.in. o 40 przypadków rocznie”. Anna Malinowska podkreśliła, że nie jest to zbyt duża liczba, ale mimo wszystko lepiej by zapobiegać takim sytuacjom.

Jak poinformował AIP wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera na Mazowszu odnotowano aż 43 przypadki zatruć spowodowanymi zjedzeniem niejadalnych bądź trujących grzybów. – Około 43 przypadków zatruć, to jest już duża liczba niestety, która zawsze jest za duża niż powinna być.Zdaniem wojewody, tego rodzaju wystawy, czy szkolenia z pewnością zmniejszą liczbę zatruć, które w większości przypadków są śmiertelne.

Zdzisław Sipiera zaapelował do wszystkich rodziców, by nie podawać grzybów dzieciom, ponieważ – jak powiedział – nie jest to dla nich „świetna potrawa”. – Nie podawajmy grzybów młodym dzieciom, (…) to absolutnie powinno być dla starszych – powiedział.

Każdy zwiedzający mógł obejrzeć film edukacyjny dotyczący grzybów jadalnych i trujących oraz zasad bezpiecznego grzybobrania. Wystawa potrwa do 6 października. Wstęp wolny.

Eliza Stępień AIP, Fot. Dreamstime

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520