Wyrok dla byłych policjantów w sprawie Igora Stachowiaka

Wyrok dla byłych policjantów w sprawie Igora Stachowiaka

Byli policjanci, oskarżeni o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad Igorem Stachowiakiem 18 maja 2016 roku na komisariacie Wrocław Stare Miasto, zostali uznani za winnych. Sąd wymierzył im kary od dwóch do dwóch lat i sześciu miesięcy bezwzględnego więzienia. 

Łukasz R, który miał trzykrotnie użyć paralizatora wobec Igora Stachowiaka, usłyszał wyrok 2,5 roku pozbawienia wolności. Trzej pozostali mężczyźni otrzymali wyroki po dwa lata więzienia.
Dodatkowo skazani muszą zapłacić rodzinie Igora: 15 tysięcy Łukasz. R. i po 10 tysięcy złotych pozostali oskarżeni. Łukasz R. Musi również wpłacić 30 tysięcy złotych na skarb państwa za koszty procesu.
“To było przekroczenie uprawnień, znęcanie się i nieludzkie traktowanie”- mówił sędzia Krzysztof Korzeniewski. Przykładem takiego “nieludzkiego traktowania” było – jego zdaniem – użycie paralizatora wobec mężczyzny skutego kajdankami. Sędzia podkreślił również, że policjanci naruszali godność zatrzymanego kierując w jego kierunki obelgi.
Ojciec Igora, Maciej Stachowiak zadeklarował, że to jest dopiero początek drogi. “Satysfakcjonujący wyrok to taki skazujący przestępców za to co zrobili. A oni doprowadzili do śmierci mojego syna” – powiedział. Jego zdaniem wiele pytań w tej sprawie pozostawiono bez odpowiedzi. Na przykład kwestię obecności na komisariacie prywatnych paralizatorów. Maciej Stachowiak powiedział, ze to sąd odpowiada za niekompletne wyjaśnienie sprawy.
Wyrok nie jest prawomocny. pełnomocnicy rodziny Igora juz zapowiedzieli apelację – domagają się zmiany klasyfikacji czynu – na co najmniej nieumyślne spowodowanie śmierci.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR Wrocław/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0