HomeChicago

Wypowiedź Antoniego Macierewicza w USA wywołała burzę

Wypowiedź Antoniego Macierewicza w USA wywołała burzę

Słowa posła Antoniego Macierewicza zszokowały polityków. Według spekulacji medialnych miał być kandydatem PiS na ministra obrony narodowej. Dziś PiS ogłosił, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem na szefa resortu obrony będzie Jarosław Gowin.

Wiceprezes PiS prowadził kampanię wyborczą w Ameryce Północnej. Spotkał się z Polonią w Chicago, Nowym Jorku i Toronto. Mówił m.in. o zaginięciu przedmiotów z Pałacu Prezydenckiego, opublikowaniu tajnego aneksu do raportu o WSI, wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej.

– Z Pałacu Prezydenckiego zginęło ponad 100 zabytkowych przedmiotów. Rozgrabianie Polski musi mieć konsekwencje. To są ludzie, którzy zeszli na poziom Bieruta, Bermana, na poziom okupantów Polski z okresu komunistycznego. Główny problem polega na tym, by przestali rządzić ludzie dla których polskość to nienormalność, żeby zaczęli rządzić polscy patrioci – mówił na spotkaniu z Polonią A. Macierewicz.

I dodał: – To jest zejście na poziom Bieruta, to jest zejście na poziom Bermana, to jest zejście na poziom okupantów Polski. Mówił, że zmiany Polsce mogą przynieść jedynie rządy PiS. Wiceprezes największej partii opozycyjnej odniósł się też do aneksu do raportu WSI, którego był autorem. Zapowiedział, że jeśli Pis wygra wybory, prezydent opublikuje dokument. Jednak pytany o publikację aneksu, prezydencki minister Krzysztof Szczerski, powiedział, że nic o tym nie wie. Doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa państwa, prof. Andrzej Zybertowicz powiedział, że wątpliwości na temat publikacji tego dokumentu miał prezydent Lech Kaczyński. – Trzeba przeanalizować całość i zweryfikować, czy wątpliwości Lecha Kaczyńskiego są nadal istotne i aktualne – stwierdził prof. Zybertowicz. A. Macierewicz mówił też, że po wyborach i zwycięstwie PiS będzie wyjaśniania katastrofa smoleńska.

  1. Macierewicz na spotkaniu w Chicago otrzymał kartkę z pytaniem czy Donald Tusk był agentem Stasi. Niektóre media napisały, że wiceprezes PiS rzekomo odpowiedział, że były premier był agentem tajnej służby NRD. Poseł odpiera ten zarzut. – Widać było, że to jest oczywista prowokacja i dlatego tak zareagowałem – powiedziałem: „Ho, ho, to ładne pytanie!”, wskazując, że mam świadomość, że to jest prowokacja. I dlatego powiedziałem: „a to niech pan sobie rozstrzygnie pytanie sam”. Z moich słów, żeby on rozstrzygnął to sobie sam, stworzono sytuację, że ja twierdzę, iż Tusk jest agentem Stasi – skomentował sytuację Antoni Macierewicz.

Do jego wypowiedzi odnieśli się politycy, z PiS i z koalicji rządzącej. Na czwartkowej konferencji prasowej Elżbieta Witek, rzecznik PiS: – To nie są poglądy PiS, ale prywatne poglądy Pana posła. Wtórował jej Jarosław Gowin, najbardziej prawdopodobny kandydat PiS na ministra obrony: – Jedynym miarodajnym politykiem w kwestiach programowych dla Pis i Zjednoczonej Prawicy nie jest Antoni Macierewicz, ani Jarosław Gowin, ale Jarosław Kaczyński.

Suchej nitki na Macierewiczu nie zostawiają przedstawiciele PO i PSL. – Wypowiedzi Antoniego Macierewicza są całkowicie nieodpowiedzialne. To sianie nieprawdy. Mnie to przeraża. Wydaje mi się, że Antoni Macierewicz nie jest człowiekiem cynicznym, ale wierzy, w to, co mówi. Wszystkie jego znane publiczne wypowiedzi są wypowiedzi. Zastanawia mnie jego wypowiedź o publikacji po wyborach Aneksu do Raportu o WSI. Minister Krzysztof Szczerski, bliski współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy, powiedział, że nic nie wie o publikacji aneksu. Czyżby prezydent dowiadywał się z zewnątrz, jakie działania ma podejmować? – skomentował dla Agencji Informacyjnej Polska Press Łukasz Abgarowicz, senator PO. Poseł PO, Mariusz Witczak mówił na konferencji prasowej, że Macierewicz w Stanach Zjednoczonych pokazał prawdziwą twarz PiS.

Zdaniem rzecznika PSL, Jakuba Stefaniaka to powrót ludzi ze „starego” PiS – Mam wrażenie, że PiS pudrował się do tej pory, a teraz puder opadł i pokazała się prawdziwa twarz tej partii. Są dwie opcje, albo Jarosław Kaczyński testuje na ile może wprowadzić do gry osoby kojarzone ze starym PiS, albo Jarosław Kaczyński nie chce wygrać tych wyborów, bo boi się, że jego partia za dużo obiecała wyborcom – skomentował dla AIP.

Zdaniem ekspertów wypowiedź A. Macierewicza może sprawić, że największa partia opozycyjna straci kilka punktów procentowych, co wpłynie na mniejszą liczbę mandatów zdobytych w wyborach parlamentarnych. – Takie wypowiedzi zniechęcają nawet wyborców PiS, którzy są w grupie tych bardziej umiarkowanych. To już tradycja, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zawala kampanię po jednym zdaniu, które w zamyśle miało osłabić przeciwnika, a rykoszetem uderzyło w PiS – komentowała dla wp.pl politolog, prof. Ewa Pietrzyk-Zieniewicz. Prof. Norbert Maliszewski, specjalista ds. marketingu politycznego uważa, że wypowiedź może kosztować PiS nawet utratą szansy na samodzielne sprawowanie władzy.

Wypowiedź A. Macierewicza wykorzystała PO produkując spot wyborczy zatytułowany „Bezpieczeństwo Polski według PiS”. Dramatyczna muzyka, naświetlone zdjęcia i osoby Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza. „Bohaterem” przekazu jest ten drugi. – Znany z niebezpiecznych poglądów Antoni Macierewicz miałby w rządzie Beaty Szydło zostać ministrem obrony narodowej – słyszymy w materiale filmowym.

Te niebezpieczne poglądy ma obrazować zdjęcie Macierewicza z teczką „Raport Smoleński” w dłoniach. Wiceprezesowi PiS przypomniano słowa z 2012 r., gdy powiedział że sąsiad wypowiedział Polsce wojnę, a w 2007 r. określił byłych szefów MSZ sowieckimi agentami. Zarzucono również, że raport o likwidacji wywiadu wojskowego, zwany raportem Macierewicza, naraził skarb państwa na milionowe straty i funkcjonariuszy na bezpośrednie zagrożenie. Materiał nawiązuje do medialnych spekulacji, że Macierewicz ma po zwycięstwie Pis zostać ministrem obrony. Wydaje się jednak, że te spekulacje rozwiała dzisiejsza konferencja na której PiS zaprezentował Jarosława Gowina, jako osobę, która najprawdopodobniej zostanie szefem resortu obrony. – Czy chcesz, żeby ten człowiek miał do dyspozycji całą polską armię? Czy chcesz żyć wizją niepokoju, spisku i wojny? – kończy się spot.

COMMENTS