"> Wypłaty z bankomatów podrożeją? Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE może uderzyć nas po kieszeni - wiadomosci.com

Wypłaty z bankomatów podrożeją? Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE może uderzyć nas po kieszeni

Wypłaty z bankomatów podrożeją? Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE może uderzyć nas po kieszeni

Czy Polacy będą płacić za korzystanie z bankomatów? Nie jest to wykluczone po ostatnim orzeczeniu trybunału Sprawiedliwości UE.

3 października 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał ważne dla sektora bankowego orzeczenie, w którym poinformował m.in, że obsługa bankomatów, konwojowanie i przechowywanie pieniędzy nie są zwolnione z VAT. Wyrok trybunału dotyczył niemieckiej firmy Cardpoint, która zajmowała się obsługą techniczną bankomatów (w tym dowozem gotówki) na zlecenie banku.

 

Uważała, że jest to część zwolnionej z VAT usługi finansowej – czytamy na portalu Gazeta Prawna. [polecane]19260753[/polecane] Urząd skarbowy w Trewirze stanął na stanowisku, że świadczone przez Cardpoint usługi to zwykłe czynności techniczne, które powinny zostać opodatkowane.

 

Spór nie został rozstrzygnięty w sądzie i trafił do Trybunału Sprawiedliwości UE, który stwierdził ostatecznie, że usługi Cardpoint nie wydają się prowadzić do przenoszenia środków ani powodować zmian prawnych i finansowych, które charakteryzują transakcję dotyczącą płatności i firma nie może korzystać z preferencji dla usług finansowych. [polecane]6591565[/polecane]

 

W Polsce firmy obsługujące bankomaty również często korzystały ze zwolnienia z VAT, chociaż na innej podstawie niż Cardpoint. Polskie firmy, korzystające z ulgi wskazywały, że na obsługę obrotu gotówkowego składa się wiele ściśle ze sobą powiązanych czynności, począwszy od fizycznego odbioru pieniędzy, a kończąc na ich dostarczeniu w określone miejsce, we wskazanej przez klienta formie.

 

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE nakazuje jednak stosowanie innej wykładni przepisów. Ministerstwo Finansów już pracuje nad uregulowaniem przepisów, a nowa ogólna interpretacja ma rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Pojawienie się dodatkowych kosztów może się przełożyć w jakimś stopniu na wprowadzenie opłat za korzystanie z bankomatów.

 

Maciej Dybaś, doradca podatkowy z Crido Taxand zauważa, że w przyszłości preferencje dla obsługi bankomatów mogą zniknąć. W efekcie tego opłaty prowizyjne za korzystanie z bankomatów zapewne spadną na klientów banków.

 

Z kolei Wojciech Pantkowski ze Związku Banków Polskich podkreśla, że w takich sytuacjach pojawienie się dodatkowych kosztów może się przełożyć w jakimś stopniu na przykład na ograniczenie liczby bankomatów, podwyżkę prowizji lub wprowadzenie przez niektóre banki opłat za wypłaty o wartości powyżej określonej kwoty.

 COMMENTS

WORDPRESS: 0