HomePOLSKA

Wypłata 500 PLUS na każde dziecko jest zagrożona

Wypłata 500 PLUS na każde dziecko jest zagrożona

500 plus na każde dziecko – świadczenia wychowawcze będzie obowiązywało na każde dziecko. To doskonała wiadomość. Nowe uproszczone wnioski 500 Plus będą znacznie łatwiejsze do wypełnienia – to druga doskonała wiadomość. Ale jest też jedna fatalna informacja. Wypłaty 500 Plus mogą być wstrzymane. W świetle ostatnich informacji, program 500 Plus jest zagrożony. 

 

Sejm uchwałił nową ustawę rozszerzającą zasady przyznawania świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500 plus. Co się z tym wiąże?

 

 

  • 500 plus obejmie wszystkie dzieci i nastolatków do 18. roku życia (do 25. roku życia w przypadku uczących się)

 

  • świadczenie przyznawane będzie bez względu na kryterium dochodowe,

 

  • 500 plus wypłacane będzie na pierwsze i każde kolejne dziecko.

 

 

Dzieci przebywające w domach pomocy społecznej również objęte zostaną świadczeniem 500 plus – taka poprawka zgłoszona do projektu ustawy ws. rozszerzenia programu “Rodzina 500 plus”, została przegłosowana przez Sejm. Rządowy projekt został, wraz z poprawką PiS, poparty przez komisję polityki społecznej i rodziny.

 

– Przeszliśmy rewolucję, pozytywną rewolucję prorodzinną, pozytywną rewolucję prorozwojową, rewolucję gospodarczą. Ona powoduje, że dzisiaj mamy jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych przy zrównoważeniu czynników makroekonomicznych – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Premier wspomniał również, że program 500 plus ma:

 

 

  • służyć dzietności Polaków w długim horyzoncie czasowym

 

  • wspierać rozwój gospodarczy Polski.

 

 

Skutki wspierania polskich rodzin mają być widoczne w perspektywie kilku, kilkunastu lat – zapewniał Morawiecki.

 

Program 500 Plus wypłaty

 

Fiasko programu 500 Plus związane może być z fatalną sytuacją finansową pracowników socjalnych, odpowiedzialnych za przygotowywanie wniosków. Domagają się podwyżek i zmiany warunków pracy. Grożą paraliżem wypłat 300+ i 500+. Teraz ich cierpliwość się skończyła. Jak informuje money.pl, są zdeterminowani do ogólnopolskiego strajku, jeśli rząd nie uwzględni ich postulatów. Termin strajku jest nieprzypadkowy i może sparaliżować wypłaty świadczeń 500 plus i 300 plus. Pracownicy socjalni ostrzegają, że od 1 lipca, gdy ruszy nabór wniosków do rozszerzonego programu 500 plus (także na pierwsze dziecko) oraz wniosków o przyznanie świadczenia 300 plus na wyprawkę szkolną, nie będą obsługiwać petentów, mimo że przyjdą do pracy.

 

500 plus: Ile kosztuje program?

 

500 plus po rządowej decyzji o rozszerzeniu programu to również nowe koszty. Jak wynika z komunikatu, który został podany do wiadomości publicznej:

 

 

  • 31 mld złotych – to koszt 500 plus na pierwsze dziecko w 2019 roku,

 

  • 41 mld złotych – to przewidywany koszt 500 plus w 2020 roku.

 

 

Do tej pory w tym kształcie z kryterium dochodowym z programu korzystało 2 400 000 rodzin, dzieci więcej – 3 600 000, czasami 3 700 000. Tym razem będzie to znacznie większa grupa dzieci do ukończenia 18 roku życia – 6 800 000 skorzysta z tego programu. Z wersji dotychczasowej 53% wszystkich polskich dzieci korzystało, w tej chwili wszyscy, którzy (…) złożą wniosek. – powiedziała minister Elżbieta Rafalska o programie 500 plus jako gość “Wiadomości”.

 

Kiedy wypłaty rozszerzonego świadczenia?

 

Program 500 plus na pierwsze dziecko obowiązywał będzie od 1 lipca. Co z wnioskami?

 

 

  • od 1 lipca – wniosek złożyć będzie można przez internet. Posłużą do tego takie portale jak: Emp@tia, ePUAP, ZUS PUE, czy bankowość elektroniczna.

 

  • od 1 sierpnia – wnioski o świadczenie 500 plus złożyć będzie można w sposób tradycyjny w Miejskim lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Zrobić można to osobiście lub przesłać wniosek pocztą.

 

 

Skoro rezygnujemy z kryterium dochodowego, to znaczy, że nie badamy sytuacji dochodowej rodziny. Wniosek jest zdecydowanie prostszy. Nie wydajemy również decyzji. To jest taki mechanizm, który został przy “Dobrym starcie” zastosowany, więc te obciążenia administracyjne są znacznie mniejsze. Kolejny argument jest taki, że wszyscy beneficjenci mogą być spokojni o to, że jak złożą wniosek albo w lipcu, albo w sierpniu, albo we wrześniu, to będą mieli wyrównanie od 1. lipca. Pieniądze absolutnie nie przepadną. Samorządy będą miały 3 miesiące czasu na rozpatrzenie tych wniosków. – mówi o nowych wnioskach o 500 plus Elżbieta Rafalska. Wypłaty świadczenia 500 plus pojawią się w październiku. Mogą na nie liczyć osoby, które złożyły wnioski do 31 sierpnia. Wypłata 500 plus zostanie wypłacona z wyrównaniem za 3 poprzednie miesiące: lipiec, sierpień i wrzesień. +++

 

TK aip

 

COMMENTS