Wypadek autobusu na zakopiance: 4 osoby zostały ciężko ranne, a 16 lekko [AKTUALIZACJA]

Wypadek autobusu na zakopiance:  4 osoby zostały ciężko ranne, a 16 lekko [AKTUALIZACJA]

W wypadku autobusu na zakopiance 4 osoby zostały ciężko ranne, a 16 lekko. Poinformował o tym wojewoda małopolski Piotr Ćwik, który dodał, że 28 osób nie odniosło obrażeń.

W miejscowości Tenczyn koło Lubnia autokar, wiozący dzieci z Warszawy, zderzył się z samochodem ciężarowym i osobowym. Najciężej poszkodowanych przewieziono śmigłowcami do szpitali w Krakowie. Dzieci, które nie odniosly obrażeń, zostały ulokowane w gimnazjum w Lubniu, gdzie zapewniono im opiekę. W centrum kryzysowym w Myślenicach uruchomiono infolinię 12 272 09 22, gdzie można uzyskać informacje o osobach, które uczestniczyły w wypadku.

Na miejscu wypadku działa ekipa dochodzeniowa policji i prokurator. O sytuacji jest informowany premier Mateusz Morawiecki.

Zakopianka jest zablokowana. Uruchomiono objazdy przez Lubień, Mszanę Dolną i Rabkę Zdrój. Utrudnienia potrwają kilka godzin.

 

Zakończyła się akcja ratownicza na zakopiance w miejscu wypadku autokaru, samochodu ciężarowego i pojazdu osobowego. Do zdarzenia doszło w miejscowości Tenczyn między Skomielną Białą a Lubniem.

W wypadu uczestniczyło 49 osób, w tym 6 dorosłych i 43 dzieci. W sumie do 9 szpitali trafiło 30 osób, z czego 21 jest poważnie rannych. 4 osoby są w stanie ciężkim – dwóch kierowców, opiekunka i dziecko.
Najciężej rannych do szpitali przetransportowano śmigłowcami lotniczego pogotowia ratunkowego – powiedział młodszy inspektor Sebiastian Gleń z małopolskiej policji.
W akcji wzięło udział kilkudziesięciu ratowników medycznych, osiem karetek i cztery śmigłowce lotniczego pogotowia ratunkowego i jeden wojskowy. Na miejscu służby medyczne działały przez blisko cztery godziny.
Jak wynika z relacji świadków na wąskim odcinku zakopianki tir zderzył się czołowo z autokarem przewożącym siódmoklasistów z Warszawy. W zdarzeniu brał udział również kierowca samochodu osobowego. Policja wyjaśnia jego ewentualny udział w spowodowaniu wypadku.
Autokarem jechały dzieci z Zakopanego do Warszawy. Dziś uczniowie mieli zwiedzać Kraków, a potem wrócić do stolicy. Dzieci, które nie odniosły obrażeń, zostały ulokowane w gimnazjum w Lubniu, gdzie zapewniono im opiekę.
W centrum kryzysowym w Myślenicach uruchomiono infolinię 12 272 09 22, gdzie można uzyskać informacje o osobach, które uczestniczyły w wypadku.
Zakopianka w Tenczynie jest całkowicie zablokowana. Objazd wyznaczono drogą wojewódzką numer 768 przez Lubień, Mszanę Dolną i Rabkę
Warszawski ratusz organizuje transport dla rodziców dzieci, które ucierpiały w wypadku na zakopiance – poinformowała Katarzyna Pieńkowska z warszawskiego urzędu. Są to uczniowie szkoły Podstawowej nr 261 im. Stanisław Kostki w Wilanowie.

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Paweł Pawlica/pp/kano

IAR/TVP Info/Siekaj/moc

fot. Małopolska PolicjaCOMMENTS

WORDPRESS: 0