"> Wydalony z Rosji polski naukowiec z IPN jest w Polsce - wiadomosci.com

Wydalony z Rosji polski naukowiec z IPN jest w Polsce

Wydalony z Rosji polski naukowiec z IPN jest w Polsce

Wydalony z Rosji polski naukowiec z Instytutu Pamięci Narodowej jest w Polsce. Informację o powrocie historyka, doktora habilitowanego Henryka Głębockiego potwierdził w rozmowie z Radiem Kraków, Adrian Ochalik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Według informacji rzecznika Henryk Głębocki odbył dziś rozmowę telefoniczną ze swoim przełożonym, dyrektorem Instytutu Historii. Jak mówił Adrian Ochalik, wynika z niej, że “wszystko jest w porządku”. 

Rzecznik potwierdził informację podaną w komunikacie na stronie IPN, że rosyjskie służby bezpieczeństwa nakazały historykowi opuszczenia terytorium Rosji w ciągu 24 godzin i nałożyły na niego zakaz wjazdu do tego kraju.
IPN napisał w komunikacie, że Henryk Głębocki został dwa dni temu zatrzymany przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze rosyjscy przekazali naukowcowi wydaną 21 listopada decyzję o konieczności opuszczenia terytorium Rosji w ciągu 24 godzin pod przymusem deportacji. Nie podano powodu wydalenia historyka.
Wiadomo, że naukowiec przebywał na delegacji w Moskwie w ramach badań prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Doktor Michał Wenklar, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie mówił Radiu Kraków, że “badania dotyczyły dokumentów odnoszących się do Józefa Piłsudskiego, zachowanych przez NKWD”. Michał Wenklar ma się jutro spotkać w tej sprawie z Henrykiem Głębockim.
Wydalony z Rosji historyk od 1993 roku prowadził badania zbiorów archiwalnych i bibliotecznych w zakresie relacji polsko-rosyjskich w XIX i XX wieku.
Jak czytamy w komunikacie IPN, “decyzja Federalnej Służby Bezpieczeństwa oznacza zablokowanie możliwości dostępu do archiwów w Rosji, niezbędnych dla kontynuowania badań prowadzonych przez dr hab. H. Głębockiego od niemal ćwierć wieku, poświęconych historii stosunków polsko-rosyjskich”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dominika Panek,PR Kraków & wcześniejsze/jl/dyfCOMMENTS

WORDPRESS: 0