HomeŚwiat

Wycofanie amerykańskich wojsk z Niemiec zablokowane

Wycofanie amerykańskich wojsk z Niemiec zablokowane

Minister spraw zagranicznych Heiko Maas z zadowoleniem przyjął decyzję Kongresu Stanów Zjednoczonych, blokującą wycofanie amerykańskich wojsk z Niemiec. Ustępujący prezydent USA Donald Trump rozważał wcześniej przeniesienie części żołnierzy zza Odry do Polski.

 

“Cieszymy się, że Republikanie i Demokraci w Waszyngtonie porozumieli się w tej sprawie” – powiedział dziś minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Szef niemieckiej dyplomacji skomentował w ten sposób projekt budżetu obronnego, przyjęty dziś przez obie izby Kongresu Stanów Zjednoczonych.

 

Zawiera on skierowane do sekretarza obrony pytanie, czy wycofanie amerykańskich żołnierzy jest zgodne z racją stanu. Wcześniej prezydent Donald Trump wysyłał sygnały, wskazujące na zamiar przeniesienia części stacjonujących tam wojsk do innych krajów, między innymi do Polski. W niemieckiej prasie pomysł ten był postrzegany krytycznie.

 

W ostatnich latach obecność amerykańskich żołnierzy w Niemczech się wprawdzie zmniejszyła, choć jest nadal niezwykle istotna, zwłaszcza w regionach słabych gospodarczo. Z ustaleń dziennika “Süddeutsche Zeitung” wynika, że około 40 procent uposażeń Amerykanów zasila niemiecką gospodarkę.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Wojciech Osiński/w kj

COMMENTS