HomeŚwiat

Wybory we Francji i w Belgii

Wybory we Francji i w Belgii

Polacy przebywający tymczasowo we Francji jak i miejscowa Polonia mogą głosować po dopełnieniu wcześniej wszystkich formalności w czterech okręgach. Swoje głosy można oddać osobiście, ale można je było także wysłać korespondencyjnie.

Trzy komisje mieszczą się w Paryżu, z tego dwie w polskiej ambasadzie i jedna w konsulacie, kolejna, ta trzecia także w konsulacie, tyle, że w Lyonie. Stąd wiele osób, szczególnie w podeszłym wieku, a które czują się w obowiązku wzięcia udziału w głosowaniu skorzystało z drogi korespondencyjnej, mimo że nie miało do końca zaufania do funkcjonowania poczty po kwarantannie. Także listownie swoje głosy oddali ci, którzy wyjechali na wakacje.

Na stronie internetowej konsulatu RP w Paryżu znalazły się bardzo przejrzyste informacje dotyczące zasad głosowania, a sama placówka była otwarta, dla osób chcących osobiście pobrać karty wyborcze, długo poza rutynowe godziny funkcjonowania. Wielu decydowało się na to by natychmiast po ich odbiorze swoje głosy zostawiać na miejscu, w konsulacie. Dzisiaj koperty z kartami wyborczymi można wrzucać do skrzynek przed ambasadą i konsulatami.

*

W Belgii w drugiej turze wyborów prezydenckich do głosowania zarejestrowało się ponad 13 i pół tysiąca Polaków. To o prawie 2 tysiące więcej niż w pierwszej turze. W Belgii głosowanie jest korespondencyjne, ale pakiety wyborcze można też osobiście odnosić do komisji wyborczych. Pakiety zostały wysłane w poniedziałek do Polaków, którzy zgłosili chęć udziału w głosowaniu. Konsul Jacek Grabowski powiedział Polskiemu Radiu, że w tej sprawie konsulat współpracował z belgijską pocztą.

“Nadaliśmy pakiety jako przesyłki nierejestrowane priorytetowe i one w większości trafiały do sortowni poczty i stamtąd były rozdzielane na regionalne sortownie. Zapewniano nas, że dotrą one w ciągu jednego, maksymalnie dwóch dni” – wyjaśnił konsul Grabowski.

Pakiety można było odesłać bądź przynieść osobiście do jednej z trzech komisji wyborczych w Brukseli. Dziś można to zrobić do 21.00.

Akcję dostarczania pakietów wyborczych do komisji zorganizował też Sztab Pomocy Belgia, wysyłając specjalnie oznakowane samochody do różnych zakątków kraju. Wolontariusze mają odwiedzić ponad 40 miast i miasteczek.

 

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/w Wj/
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Marek Brzeziński/Paryż/w kry

COMMENTS