Wybory w Czechach

Wybory w Czechach

Według niepełnych wyników, partia miliardera Andreja Babisza ANO wygrała wybory parlamentarne w Czechach. Po przeliczeniu prawie 90 procent głosów, zdobyła ona nieco ponad 30 procent.

Akcja Niezadowolonych Obywateli – ANO ma bardzo duża przewagę na rywalami. SPD Tomio Okamury, według dotychczasowych wyników, ma nieco ponad 11 procent głosów, ale to i tak lepiej, niż wskazywały sondaże przedwyborcze. SPD uznawana jest za partie antyunijną, antyimigrancką, należy do tej samej rodziny politycznej, co francuski Front Narodowy czy holenderska Partia Wolności. Na trzecim miejscu jest prawicowa ODS, na czwartym Partia Piratów. Piątą siłą w parlamencie będą komuniści, szóstą socjaldemokracja , co oznacza porażkę głównej partii rządzącej przez ostatnie cztery lata. Według wstępnych wyników zdobyła ona niecałe 8 procent głosów.
Wiceszef ANO Jaroslav Faltynek powiedział, że Andrej Babisz powinien być premierem, gdyż wyborcy pokazali, że mu ufają. Według polityka, ANO będzie próbowało stworzyć koalicję rządową w pierwszej kolejności z obecnymi partnerami, czyli socjaldemokracją i chadecją.

IAR/Magdalena Skajewska/Praga/NRPM/Siekaj

fot. pixabay.comCOMMENTS

WORDPRESS: 0