HomePILNE

Wybory prezydenckie: Uchwała PKW z 10 maja opublikowana w Dzienniku Ustaw. Teraz ruch należy do marszałek Witek

Wybory prezydenckie: Uchwała PKW z 10 maja opublikowana w Dzienniku Ustaw. Teraz ruch należy do marszałek Witek

W Dzienniku Ustaw opublikowano uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie stwierdzenia braku możliwości głosowania na kandydatów w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 10 maja. Oznacza to, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek ma teraz 14 dni na wydanie postanowienia o zarządzeniu wyborów. Głosowanie powinno się odbyć w ciągu 60 dni.

W uchwale PKW sędziowie stwierdzili, że w zarządzonych na ten dzień wyborach prezydenckich nie było możliwości głosowania na kandydatów. PKW uznała, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie przepisu Kodeksu wyborczego, który skutkuje ponownym zarządzeniem wyborów w przypadku zarówno jednego, jak i braku kandydatów – wówczas też nie odbywa się głosowanie.

O 16.00 Senat zajmie się ustawą o wyborach prezydenckich, która przewiduje możliwość oddania głosu tradycyjnie, w lokalach wyborczych lub w formie korespondencyjnej. O 11.00 prace nad tą ustawą wznowią połączone komisje senackie: praw człowieka, praworządności i petycji, samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz ustawodawcza.

Na środę zaplanowano w Sejmie głosowanie nad poprawkami Senatu do ustawy o wyborach prezydenckich.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Naukowicz/ w gaj

COMMENTS