HomeMazowieckie

Wybory prezydenckie 2020. Warszawa wciąż szuka chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych. Ile można zarobić?

Wybory prezydenckie 2020. Warszawa wciąż szuka chętnych do pracy w  obwodowych komisjach wyborczych. Ile można zarobić?

Do 11 lipca 2020 r. trwa nabór na członków obwodowych komisji wyborczych w Warszawie. Tym razem, podobnie jak przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, znów brakuje chętnych do pracy przy wyborach. Szczegóły w tekście poniżej.

Do 11 lipca 2020 r. można zgłaszać się w urzędach dzielnic do pracy w komisjach wyborczych. W Warszawie jest powołanych 771 obwodowych komisji wyborczych. Jej członkami jest aktualnie 5996 osób, podczas gdy miejsc w komisjach mamy 7920. Oznacza to, że mogą się jeszcze zgłosić 1924 osoby, by składy OKW były pełne.

Minimalna liczba członków komisji to trzy osoby, a maksymalna – 13 osób (w zależności od wielkości obwodu wyborczego). – Ze względu na spodziewaną wysoką frekwencję dążymy do tego, by składy komisji były obsadzone przez maksymalną liczbę osób. Taki skład zapewni sprawny przebieg wyborów. Najwięcej członków komisji wyborczych brakuje w Wilanowie, Śródmieściu i na Mokotowie – informuje miasto.

Do tej pory, jeśli ktoś chciał zasiąść w komisji wyborczej, musiał zgłosić swoją kandydaturę przed upływem terminu na powołanie komisji, czyli kilkanaście dni przed dniem wyborów. Z kolei teraz można zgłaszać się do ostatniego dnia przed wyborami.

– Nabór na członków Obwodowych Komisji Wyborczych (OKW) trwa aż do 11 lipca, czyli zakończy się na dzień przed II turą wyborów prezydenckich. Jest to spowodowane trwającym stanem epidemii i koniecznością przeprowadzenia wyborów w bezpieczny sposób. Przy wcześniejszych wyborach nabory trwały do momentu powołania OKW – przekazuje ratusz.

Przypominamy, że dieta netto członka komisji wynosi 350 zł, zastępcy przewodniczącego komisji – 400 zł, a przewodniczącego komisji – 500 zł.

Największy obwód liczy 3299 wyborców w OKW nr 813 na Bielanach. Kolejne duże obwody wyborcze to: 3241 wyborców w OKW nr 18 w Śródmieściu, 3228 wyborców w OKW nr 133 na Mokotowie i 3225 osób w OKW nr 629 na Ursynowie. Najmniejsze obwody znajdują się na Bemowie (391 osób w OKW nr 755) oraz we Włochach – 620 osób w OKW nr 662.

Joanna Postrzednik aip

COMMENTS