Wybory prezydenckie 2020. Najnowszy sondaż. Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze? Reszta kandydatów daleko w tyle

Wybory prezydenckie 2020. Najnowszy sondaż. Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze? Reszta kandydatów daleko w tyle

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, prezydent Andrzej Duda mógłby uzyskać reelekcję już w pierwszej turze – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Drugie miejsce w badaniu, z bardzo dużą przewagą, zajęła Małgorzata Kidawa-Błońska.

50 proc. badanych zamierza oddać swój głos na Andrzeja Dudę, co oznaczałoby, że urzędujący prezydent mógłby uzyskać reelekcję już w pierwszej turze. By tak się stało, musiałby uzyskać 50 proc. + jeden głos. Na drugim miejscu w sondażu uplasowała się Małgorzata Kidawa-Błońska, na którą głos zamierza oddać 20 proc. ankietowanych.

 

Daleko w tyle za prezydentem i kandydatką Koalicji Obywatelskiej zostali pozostali kandydaci. Po 5 proc. badanych zadeklarowało chęć oddania głosu na Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) i Szymona Hołownię (komitet własny). Kandydat Lewicy Robert Biedroń może liczyć na 4 proc. głosów, natomiast Krzysztof Bosak z Konfederacji otrzymał w sondażu 1 proc. 2 proc. ankietowanych uważa, że w wyborach poparliby innego kandydata. Najczęściej wskazywali Janusza Korwin-Mikkego lub nieokreślonego “kandydata niezależnego i bezpartyjnego”.

 

Z sondażu CBOS wynika również, że 85 proc. respondentów zamierza wziąć udział w wyborach. 9 proc. nie wie, czy pójdzie do urn wyborczych. Udziału w wyborach nie przewiduje 5 proc. badanych. Sondaż CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-16 lutego 2020 r. na liczącej 958 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0