HomeŚwiat

Wybory parlamentarne w Algierii

Wybory parlamentarne w Algierii

Mieszkańcy Algierii wybierają dzisiaj nowy parlament. Rządząca tym krajem partia prawdopodobnie utrzyma władzę, ale coraz większy niepokój w kraju wzbudza pogarszający się stan zdrowia prezydenta, sytuacja ekonomiczna oraz coraz słabsze bezpieczeństwo i radykalni fanatycy na granicach.

Mieszcząca się w Afryce Północnej Algieria to jeden z tych krajów, które oparły się przed sześcioma laty rewolucjom arabskiej wiosny. W kraju, rządzonym od 18 lat twardą ręką przez prezydenta Abdelaziza Buteflikę, protesty zostały stłumione. Jednak w ostatnich latach wahania na rynkach ropy spowodowały spadek dochodów do budżetu, który w 60 procentach opiera się na tym surowcu. To zmusiło władze do cięć, które dotknęły także siły zbrojne.
Mieszkańcy Algierii przyznają, że czują się coraz bardziej niepewnie. Wszystko dlatego, że islamscy fanatycy opanowali niektóre rejony sąsiedniej Libii i są coraz liczniej obecni w Tunezji. Do tego jeszcze prezydent Buteflika podupada na zdrowiu, a po udarze mózgu przed czterema laty porusza się na wózku.
Wielu Algierczyków jest też zniechęconych polityką, dlatego frekwencja wyborcza może być bardzo niska. “Kandydaci nie zrobili nic i nie zrobią nic. Niezależnie, na kogo oddamy głos, każdy dba tylko o siebie. Czy zagłosujemy czy nie, na to samo wychodzi” – mówi Monaim. “Ja nie idę głosować, bo nie mam z tego nic. Prezydent i tak zarobi swoje, a ja wciąż nie będę mieć pracy” – podkreśla Skander.
Wyniki spodziewane są jutro rano. O 462 miejsca w parlamencie ubiega się ponad tysiąc kandydatów z ponad 40 partii. Prawdopodobnym zwycięzcą będzie rządzący krajem od wielu lat socjalistyczny Front Wyzwolenia Narodowego, z którego wywodzi się prezydent Buteflika.

Wojciech Cegielski/BBC/APS/RTR, Fot. Twitter.com

COMMENTS