HomePILNE

Wybory do PE – pierwsze dane sondażowe i zwycięstwo chadeków

Wybory do PE – pierwsze dane sondażowe i zwycięstwo chadeków

Chadecy przed socjalistami i liberałami – tak wygląda prognozowany rozkład sił w Parlamencie Europejskim.

Zaprezentowano go w Brukseli podczas wieczoru wyborczego. Powstał on na podstawie danych zebranych sprzed lokali wyborczych w 11 krajach, oraz sondaży przedwyborczych z 17 państw. Według tych danych centroprawica będzie miała 173 europosłów to o ponad 40 deputowanych mniej niż przed pięcioma laty. Centrolewica ma mieć 147 europosłów, również o prawie o 40 mniej, natomiast liberałowie wprowadzą do Parlamentu Europejskiego 102 europosłów, więcej niż przed pięciom laty.

 

***

W wyborach do Europarlamentu na Węgrzech według badań sondażowych exit polls wygrywa rządzący Fidesz, który zdobył 56-procentowe poparcie. 

Z danych wynika, że partia premiera Viktora Orbana znacznie wyprzedziła socjalistów i lewicową Koalicję Demokratyczną, które – według badania – zdobyły po 10 procent głosów. Nacjonalistyczny Jobbik uzyskał około 9 procent, a partia Momentum 7.

 

 

***

 

W Niemczech media ogłosiły wielką porażkę partii CDU i SPD, które tworzą rządową koalicję. Sukces odniosła partia Zielonych oraz eurosceptyczna partia AfD. Tak wynika z pierwszych sondaży exit poll, opublikowanych po zamknięciu lokali wyborczych.

CDU co prawda wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego, ale straciła w porównaniu z poprzednimi wyborami w 2014 roku 7 punktów procentowych. Na CDU zagłosowało 28 procent wyborców. SPD, uzyskując 15-procentowe poparcie, straciła w porównaniu do wyborów z 2014 roku 12 punktów procentowych. Partia Zielonych znalazła się z bardzo dobrym – ponad 20-procentowym wynikiem – na drugim miejscu. Eurosceptyczna AfD uzyskała ponad dziesięcioprocentowe poparcie. Frekwencja wyborcza była wyższa niż pięć lat temu i wyniosła 59 procent.

 

***

W Hiszpanii według sondażu przeprowadzonego przez ośrodek badawczy GAD3, wybory do Europarlamentu wygrywają socjaliści. Z danych exit poll wynika, że Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zdobędzie 18 miejsc. To o cztery więcej niż w poprzednich wyborach. 

Prawicowe ugrupowanie VOX po raz pierwszy wprowadzi swoich deputowanych, zdobywając według sondaży od 4 do 5 miejsc. Miejsca zdobędą także przywódcy katalońskich separatystów – były premier autonomicznego rządu Carles Puigdemont i jego zastępca Oriol Junqueras.
Osiem mandatów może zdobyć liberalna partia Ciudadanos. To o sześć więcej niż miała dotychczas.
Natomiast konserwatywna Partia Ludowa straci przedstawicieli. W 2014 roku w wyborach zdobyła 16 miejsc, teraz – jak wynika z danych sondażowych – może ich mieć 11 lub 12.
Swoich przedstawicieli do Europarlamentu wybierali dziś także Polacy, Austriacy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Chorwaci, mieszkańcy Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Luksemburga, Niemiec oraz Portugalii, Węgier, Słowenii i Szwecji.

 

***

W Grecji zakończyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Według pierwszych exit polls, wygrała je konserwatywna opozycyjna Nowa Demokracja, która wyprzedziła rządzącą lewicową Syrizę.

Największa opozycyjna partia Nowa Demokracja uzyskała od 32 do 36 procent głosów. Na drugim miejscu jest Syriza – partia premiera Aleksisa Tsiprasa, która otrzymała od 25 do 29 procent głosów. Na trzecim miejscu plasuje się socjalistyczny Kinal, który zdobył od 7 do 9 procent głosów. Tuż za nim skrajnie prawicowy Złoty Świt i Komunistyczna Partia Grecji (KKE). Grecy wybierali też dziś władze lokalne i regionalne. Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się za tydzień.

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/em/sk

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/rtr/jl/sk

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/em/sk

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/rtr/jl/sk

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/sk

COMMENTS