8.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Wyborcza zagrywka Dudy? Prezydent forsuje wprowadzenie dodatku solidarnościowego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.

Dodatek solidarnościowy będzie świadczeniem przyznawanym maksymalnie na 3 miesiące, od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Dodatek wynoszący 1400 złotych miesięcznie przysługiwał będzie osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę, i z którymi umowa o pracę została po 31 marca 2020 roku, rozwiązana przez pracodawcę albo uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta. Dodatek solidarnościowy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz potrąceniom i egzekucji.
W projekcie zaproponowano podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych do 1200 złotych w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku. W okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku kwota zasiłku miałaby wzrosnąć do 942,30 złotych. Podwyższenie zasiłku planowane jest od 1 września 2020 roku.

Projekt ustawy to realizacja zapowiedzi Andrzeja Dudy dotyczącej konieczności wprowadzenia – w związku z epidemią- dodatku solidarnościowego oraz podwyższenia kwoty zasiłku dla bezrobotnych – informuje w komunikacie Kancelaria Prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na poparcie inicjatywy przez wszystkie środowiska polityczne i sprawny przebieg prac w Sejmie i Senacie.

 

Warunkiem uzyskania prawa do dodatku solidarnościowego ma być posiadanie okresu podlegania w 2020 roku ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 90 dni. Wniosek o dodatek solidarnościowy zawierać będzie podstawowe dane osoby uprawnionej, dane pracodawcy, z którym była zawarta umowa o pracę, oświadczenie osoby uprawnionej o spełnieniu warunków, o których mowa w projektowanej regulacji, wskazanie rachunku płatniczego osoby uprawnionej prowadzonego w kraju lub wydanego w kraju instrumentu płatniczego oraz podpis osoby uprawnionej. Zaproponowano, by wnioski o przyznanie dodatku solidarnościowego składane były w formie dokumentu elektronicznego, za pośrednictwem profilu utworzonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/prezydent.pl/d vey/w dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520