Wyborcy zdecydują, czy firmy będą płacić za emisję dwutlenku węgla

Wyborcy zdecydują, czy firmy będą płacić za emisję dwutlenku węgla

Wyborcy w stanie Waszyngton prawdopodobnie będą mogli w listopadzie zdecydować, czy obciążyć dodatkowymi opłatami firmy przemysłowe, które emitują duże ilości dwutlenku węgla.

Koalicja plemion i grup pracowniczych i ekologicznych poinformowała, że zgromadziła dość podpisów, aby kwestia ta trafiła pod głosowanie. Nastąpi to dwa lata po tym, jak stan odrzucił propozycję podatku od emisji dwutlenku węgla, który byłby pierwszym tego typu podatkiem w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli tym razem opłaty zostaną wprowadzone, pozyskane tą drogą środki trafią na rzecz strategii mających zredukować emisję gazów cieplarnianych, w tym na projekty związane z odnawialną energią. Krytycy twierdzą, że wdrożenie opłat przyczyni się do wzrostu opłat za prąd.

W przypadku akceptacji firmy będą płacić od 2020 roku 15 dolarów za emisję każdej tony sześciennej dwutlenku węgla. Opłaty objęłyby około stu firm i wnosiły do budżetu około miliarda dolarów rocznie.

(mcz)

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0