9.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Wybór Jana Pawła II miał wielki wpływ na losy Europy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kardynał Stanisław Dziwisz mówił, że wybór Jana Pawła II miał wielki wpływ na losy Europy. Dziś Kościół obchodzi Święto Dziękczynienia, podczas którego wyraża wdzięczność między innymi za pierwszą pielgrzymkę papieża Polaka do ojczyzny, której 40. rocznica przypada dziś.

W homilii podczas mszy w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej wieloletni sekretarz Jana Pawła II mówił, że wybór Karola Wojtyły na papieża dał nadzieję krajom Europy Środkowo-Wschodniej, które – jak to nazwał – były pod ciężarem totalitarnej ideologii, pozbawiającej człowieka nadziei.
„Jan Paweł II budził nadzieję, bo wskazywał przede wszystkim na Jezusa Chrystusa, będącego jedyną nadzieją świata, jedyną ostoją człowieka pośród zmieniającej się i najczęściej złudnej ideologii i systemów politycznych, obiecujących na próżno uszczęśliwić człowieka” – mówił kardynał Stanisław Dziwisz i dodał, że Jan Paweł II był prawdziwym uczniem Jezusa Chrystusa, zakochanym w nim.
Powiedział, że „żadne stronnictwo polityczne i nikt z nas nie ma monopolu na prawdę”. Arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej przywołał słowa o odpowiedzialnym korzystaniu z wolności i ochronie demokracji przez Kościół, które 25 lat temu w polskim parlamencie wygłosił papież Jan Paweł II.
„Możemy i powinniśmy wsłuchiwać się w głos wszystkich, którym leży na sercu dobro Polski. Nie powinien to być monolog, ale dialog. Nie powinien to być koncert na jeden głos czy jeden instrument, ale polifoniczny chóralny śpiew i brzmienie wielu instrumentów. W to dzieło każdy może wnieść oryginalny wkład” – mówił w kazaniu hierarcha.
W kazaniu kardynał Stanisław Dziwisz podkreślił, że życie społeczne nie wyklucza sporu. Zaznaczył jednak, że powinien to być „spór o prawdę i dobro, spór o najtrafniejsze rozwiązania, spór o przyszłość Polski i Europy, budowanej i umacnianej na fundamencie prawdziwych wartości”.
„Modlimy się o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego” – mówił w homilii podczas XII Święta Dziękczynienia kardynał Stanisław Dziwisz. Hierarcha przywołał słowa Jana Pawła II, który tuż po swoim wyborze na papieża mówił, że nie objąłby Stolicy Piotrowej bez wiary i działania prymasa Wyszyńskiego.
„Czcigodny Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński szedł niepowtarzalną drogą do świętości – działając w trudnych sytuacjach, ponosząc odpowiedzialność za losy Kościoła w Polsce, zmagając się o ocalenie naszej wolności” – mówił emerytowany zwierzchnik archidiecezji krakowskiej.
Kardynał dodał, że ogłoszenie błogosławionym Prymasa Tysiąclecia będzie potwierdzeniem „drogi miłości i służby niezłomnego człowieka Kościoła i gorącego polskiego patrioty”. 19 grudnia 2017 roku papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Oznacza to, że do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia potrzebny jest ogłoszenie dekretu o cudownym uzdrowieniu za jego wstawiennictwem. Według wicepostulatora procesu beatyfikacyjnego ojca Gabriela Bartoszewskiego, wyniesienie na ołtarze kardynała Wyszyńskiego jest możliwe jeszcze w tym roku.
W homilii z okazji Święta Dziękczynienia kardynał Stanisław Dziwisz powiedział też, że w ostatnim czasie Kościół w Polsce „znalazł się pod pręgierzem ostrej krytyki, związanej ze słabościami jego ludzi, także pasterzy”.
Arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej podkreślił, że hierarchowie nie lekceważą tej krytyki i boleją nad złem, które wyrządzili ludzie Kościoła. „Chcemy się z tego oczyszczać i zrobić wszystko, żeby naprawić zło, i w przyszłości nie dopuszczać do niego” – mówił hierarcha w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Podkreślił, że taka jest wola wspólnoty Kościoła i jego pasterzy, a Kościół w Polsce był zawsze z narodem i chce być z narodem. „Taka jest nasza niekoniunkturalna wola, bo przecież – jak nam przypomniał dobitnie św. Jan Pawel II – drogą Kościoła jest właśnie człowiek, jego dobro, jego życie, jego zbawienie” – tłumaczył.
Tegoroczne – dwunaste – Święto Dziękczynienia związane z podziękowaniem za dwóch wielkich pasterzy – Świętego Jana Pawła II i sługę Bożego, Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz czterdziestą rocznicą pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do Ojczyzny.
W tym roku w Święto Dziękczynienia Kościół katolicki wyraża też wdzięczność za osobę kardynała Stefana Wyszyńskiego – który był prymasem podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, a także za błogosławioną Franciszkę Siedliską i 30-lecie wyborów z 4 czerwca 1989.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/to/hm/Karol Darmoros/Rita/k

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520