32.2 C
Chicago
piątek, 21 czerwca, 2024

Wszystkie koła PO na Dolnym Śląsku rozwiązane!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej rozwiązał wszystkie dotychczasowe koła terytorialne partii na Dolnym Śląsku. W ich miejsce pojawią się nowe. Członkowie partii przeciwni Grzegorzowi Schetynie takie działania nazywają zemstą. Władze Platformy zapewniają zaś, że mają one umocnić PO.

Uchwałą powołano 7 kół terytorialnych. Zmieniono także listę kół środowiskowych, które według założeń mają skupiać się teraz na problemach mieszkańców Wrocławia, a nie na ogólnej problematyce takiej jak ekologia czy sprawy europejskie. W powiatach średzkim, trzebnickim, świdnickim, oleśnickim, górowskim i lubińskim połączono struktury kół powiatowych. Władze Platformy Obywatelskiej zdecydowały również o rozwiązaniu struktur w powiecie dzierżniowskim, polkowickim i milickim. Funkcję władz powiatowych przejmą: w powiecie milickim – Sławomir Piechota, w powiecie polkowickim – Robert Kropiwnicki i w powiecie dzierżoniowskim – Janusz Guzdek. Działacze Platformy Obywatelskiej, którzy są przeciwni stylowi zarządzania partią, jaki uprawia Grzegorz Schetyna, twierdzą, że nie są zaskoczeni tą decyzją. Piotr Lech, burmistrz Milicza i wiceprzewodniczący zarządu powiatu Platformy w Miliczu, o zmianach dowiedział się od nas. – Nikt ze mną nie rozmawiał na ten temat. Nie przedstawił mi żadnego dokumentu. Klucz do tych zmian jest jeden. Nie ulega wątpliwości, że chodzi o głosowanie działaczy w Karpaczu – mówi Piotr Lech. – Rozwiązane struktury to te, które w Karpaczu głosowały przeciwko Grzegorzowi Schetynie i poparły Jacka Protasiewicza. Wychodzi na to, że takie głosowanie jest grzechem pierworodnym. Pod przykrywką zmian dokonuje się zwykłej zemsty – dodaje Piotr Lech. Według burmistrza Milicza do takich zachowań nie powinno dochodzić w demokratycznej partii. Lech liczy na to, że dostanie uzasadnienie decyzji władz Platformy i zapowiada, że będzie się od niej odwoływał. Stanisław Gawłowski, sekretarz Platformy Obywatelskiej uważa, że zarzuty Piotra Lecha są bezzasadne. – Sprawa w Karpaczu to już dawno zamknięta historia. Teraz zajmujemy się porządkowaniem partii. Przyczyn takiej sytuacji szukałbym gdzie indziej. Pan Piotr Lech, zdaje się, został liderem całkiem innej inicjatywy politycznej – komentuje Gawłowski. Sekretarz dodaje, że zmiana struktury organizacyjnej nie wiąże się z wyrzucaniem działaczy z partii. Stanisławowi Gawłowskiemu chodzi o Dolnośląski Ruch Samorządowy. Stowarzyszenie to stworzyli m.in. Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska i Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. W jego szeregach są m.in. byli i obecni politycy Platformy Obywatelskiej, niechętni Grzegorzowi Schetynie.

– Jesteśmy na półmetku bieżącej kadencji samorządowej. Do wyborów zostały dwa lata. To dobry czas, aby odbudować tożsamość Platformy Obywatelskiej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku – komentuje Jarosław Duda, komisarz PO na Dolnym Śląsku. – W powiatach i w wyborach do sejmiku chcemy wystawić silne listy, dlatego zaproponowaliśmy skuteczniejszą dla PO strukturę organizacyjną tam, gdzie dotychczasowi liderzy wybrali współpracę z Rafałem Dutkiewiczem – mówi Jarosław Duda. Komisarz atakuje też poprzednie władze PO na Dolnym Śląsku, na czele których stał Jacek Protasiewicz. – Naszej organizacji nie służyła polityka poprzednich władz regionalnych PO, które zawiązując koalicję z Rafałem Dutkiewiczem doprowadziły do tego, że na naszych listach znalazły się osoby niezwiązane z PO. Radni ci przy pierwszym kryzysie opuścili klub PO w sejmiku, tworząc konkurencyjne ugrupowanie – mówi Duda. I przypomina, że do podobnej sytuacji doszło we wrocławskiej radzie miejskiej. Działacze, którzy opuścili szeregi PO tłumaczyli, że zrobili to, bo sprzeciwili się polityce władz partii. Na początku rozwiązano struktury dolnośląskiej i wrocławskiej Platformy Obywatelskiej, żeby ostatecznie wyrzucić z PO Jacka Protasiewicza i Stanisława Huskowskiego. Wybory we wrocławskiej Platformie Obywatelskiej mają się odbyć na przełomie listopada i grudnia. Najpoważniejszym kandydatem do objęcia funkcji szefa wrocławskiej Platformy jest senator Jarosław Duda.

Malwina Gadawa (aip), Fot. Tomasz Hołod

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520