HomePOLSKA

Wszystkich Świętych. “Radość, bo obchodzimy wspomnienie świętych, smutek, bo wspominamy bliskich, którzy odeszli”

Wszystkich Świętych. “Radość, bo obchodzimy wspomnienie świętych, smutek, bo wspominamy bliskich, którzy odeszli”

Kościół obchodzi dziś uroczystość Wszystkich Świętych. Dziś cześć oddaje się tym, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Dla chrześcijan to nie jest dzień smutku i żałoby, ale jeden z najbardziej radosnych dni, kiedy uroczyście wspominają znanych i anonimowych świętych wszystkich wieków.

W ciągu roku, prawie każdego dnia Kościół katolicki przypomina jednego lub kilku świętych. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w całkowitym ukryciu. 1 listopada katolicy oddają cześć wszystkim świętym, tym oficjalnie uznanym i wyniesionym na ołtarze, jak i tym, których nikt nie zna z imienia. Kościół katolicki pierwszego listopada podkreśla, również, że wszyscy są powołani do świętości.
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa nie wspominano żadnych świętych. Najpierw zaczęto oddawać cześć Matce Bożej. Potem kultem otoczono męczenników, nawiedzając ich groby w rocznicę śmierci. W IV wieku na Wschodzie obchodzono jednego dnia wspomnienie wszystkich męczenników. Z czasem zaczęto pamiętać o świątobliwych wyznawcach: papieżach, mnichach i dziewicach.
Uroczystość została wprowadzona w dziewiątym wieku przez papieża Grzegorza IV. Tradycyjnie dziś po południu, na cmentarzu odprawia się procesję żałobną ze stacjami.
Z kolei drugi listopad, Dzień Zaduszny to wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Czas poświęcony modlitwie i pamięci zmarłych spośród rodziny i przyjaciół.
Drugi listopada to również dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba. To także czas modlitwy za osoby nam nieznane.

Na grobach zapalamy znicze, stawiamy kwiaty, to wyraz naszej pamięci o zmarłych. Katolicy ofiarowują także tak zwane wypominki, kartki z imionami zmarłych, których polecamy modlitwie całego Kościoła. Składamy też ofiary na tzw. wypominki, wypisując imiona zmarłych na kartkach, prosząc, by cały Kościół modlił się za nich.
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych wprowadził opat benedyktynów z francuskiego klasztoru w Cluny  święty Odilon. To on w dziesiątym wieku nakazał modlić się za zmarłych.

IAR/ Grzegorz Maciak /kry

COMMENTS