HomeUSA

Współpracownik Trumpa Roger Stone aresztowany w sprawie tzw. rosyjskiego śledztwa zwolniony za kaucją

Współpracownik Trumpa Roger Stone aresztowany w sprawie tzw. rosyjskiego śledztwa zwolniony za kaucją

Roger Stone został zwolniony z aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości 250 tysięcy dolarów. Były współpracownik Donalda Trumpa został wcześniej zatrzymany przez FBI. Postawiono mu zarzut składania fałszywych zeznań w ramach tak zwanego rosyjskiego śledztwa. Chodzi między innymi o kontakty Stone’a z portalem Wikileaks podczas kampanii prezydenckiej 2016 roku. 
Przed świtem agenci FBI zapukali do domu Rogera Stone’a w Fort Lauderdale na Florydzie. Przedstawiono mu sądowy nakaz aresztowania, wydany w związku z siedmioma zarzutami. Dotyczą one utrudniania śledztwa, składania fałszywych zeznań i nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań.
Akt oskarżenia wobec Rogera Stona ma związek z jego kontaktami z portalem Wikileaks, który opublikował wykradzione przez rosyjskich hackerów e-maile szefa kampanii Hillary Clinton i komitetu wyborczego Partii Demokratycznej. Stone twierdzi, że nie wiedział z wyprzedzeniem o planowanej publikacji e-maili. Zaprzeczał też, że kontaktował się w tej sprawie ze sztabem Donalda Trumpa. Według prokuratury, kontakty te miały miejsce, a komunikacja odbywała się w obie strony.
Roger Stone jest szóstą osobą z otoczenia Donalda Trumpa, której postawiono zarzuty w ramach śledztwa prowadzonego przez Roberta Muellera. Prezydent Stanów Zjednoczonych twierdzi, że dochodzenie ma charakter polityczny i stanowczo zaprzecza, aby działał w zmowie z Rosjanami.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton/em/wk

COMMENTS