HomeŚwiat

Współpraca Polski z Wielką Brytanią po brexicie

Współpraca Polski z Wielką Brytanią po brexicie

Polska zadowolona z wytycznych do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie przyszłej umowy o współpracy. Minister do spraw europejskich Konrad Szymański powiedział, że chronią one interesy polskich firm. Dziś unijne kraje zatwierdziły tak zwany mandat negocjacyjny dla Komisji Europejskiej, która będzie prowadziła rokowania z Wielką Brytanią o przyszłym partnerstwie.

Minister Szymański powiedział, że ochronione zostały przede wszystkim te branże polskiej gospodarki, które są najbardziej obecne we wzajemnej wymianie handlowej. “Są to usługi IT, transportowe, produkcja spożywcza, produkcja rolna, a także produkcja części i mebli, stosunkowo wiele branż, które odniosły olbrzymi sukces na rynku brytyjskim. Mamy dodatni bilans handlowy z Wielką Brytanią i chcielibyśmy, mimo tych negatywnych faktów, bo z całą pewnością wymiana handlowa z Wielką Brytanią będzie musiała ucierpieć na skutek brexitu, natomiast chcielibyśmy, żeby te koszty były możliwie ograniczone” – powiedział minister.

Negocjacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią mają się rozpocząć w przyszłym tygodniu i potrwają do końca roku. Do tego czasu będzie obowiązywać okres przejściowy, podczas którego niewiele się zmieniło w relacjach Brukseli z Londynem. Od nowego roku wzajemne kontakty powinna regulować nowa umowa o współpracy.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/to/

COMMENTS