15.4 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Wrocławski Brave Festival odwołany!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jeden z najważniejszych festiwali we wrocławskim kalendarzu kulturalnym w tym roku się nie odbędzie. Dlaczego? Z powodu braku pieniędzy.

Brave Festival to bardzo ważna impreza, nie tylko dlatego, że jest bardzo oryginalna. Festiwal wymyślili Grzegorz Bral i Anna Zubrzycki z Teatru Pieśń Kozła. Przez lata impreza wrosła w kulturę Wrocławia, Dolnego Śląska, a nawet innych regionów. Stała się marką – odważnym festiwalem przybliżającym kultury warte poznania. Co roku latem gościliśmy we Wrocławiu egzotycznych artystów prezentujących swoje ginące, zagrożone kultury. Współcześni artyści czerpali z dawnych obrzędów, tradycji swoich społeczności. Przyjeżdżali tu m.in. grioci – opowiadacze z Afryki Zachodniej, zachwycali pięknymi tańcami mieszkańcy Indii. Gościliśmy także artystów m.in. z Serbii, Nepalu, Tybetu. Sęk w tym, że Grzegorz Bral organizuje nie tylko Brave Festival, prowadzi także Teatr Pieśń Kozła. Te instytucje finansowane są przez Wrocław.
– Z propozycją rozwiązania finansowego problemu przyszedł do prezydenta Grzegorz Bral – mówi Barbara Zielińska-Mordarska, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej w magistracie. – Formuła biennale została wypracowana w rozmowach – dodaje. Festiwal to nie tylko koncerty, pokazy rytuałów, performansy i spektakle teatralne. To także idea Brave Kids – warsztatów artystycznych dla dzieci z różnych stron świata, które mają ograniczony dostęp do kultury. Młodzi artyści wystawiają zwykle na festiwalu spektakl wraz z Polakami. Zaproszone na Brave dzieci są goszczone przez wrocławian (a także przez mieszkańców Puszczykowa, Wałbrzycha, Warszawy) w ich domach. Dzieci przygotowują wspólny spektakl, budują międzynarodową wspólnotę, uczą się tolerancji dla odmienności.
– Grzegorz Bral chciał wzmocnić Brave Kids i teatr. Impreza Brave Kids warta jest każdego wsparcia, bo prezentuje niezwykłe humanistyczne wartości – zauważa Jarosław Broda, dyrektor miejskiego Wydziału Kultury. – Najbardziej zależy mi na dzieciach i na teatrze – potwierdza Grzegorz Bral. Festiwal Brave Kids zostanie zorganizowany za 675 tys. zł, a na teatr Pieśń Kozła miasto przeznaczy 1,5 mln zł. Prawdopodobnie latem odbędzie się też Brave Cinema. Brave Festival pomaga potrzebującym. Rokrocznie przekazuje dochód z biletów na konto ROKPA International – szwajcarskiej organizacji charytatywnej niosącej pomoc osieroconym i bezdomnym dzieciom w Tybecie, Nepalu i Zimbabwe.

Małgorzata Matuszewska aip, Fot. Paweł Relikowski

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520