HomeKultura

Wręczono Nagrody im. Oskara Kolberga “Za zasługi dla kultury ludowej”

Wręczono Nagrody im. Oskara Kolberga “Za zasługi dla kultury ludowej”

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono po raz 44. Nagrody imienia Oskara Kolberga “Za zasługi dla kultury ludowej”, przyznawane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Wyróżniono czternastu laureatów. Uhonorowano artystów tworzących w dziedzinach sztuki ludowej, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca, a także twórców, badaczy i animatorów kultury tradycyjnej. 

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński powiedział, że kolejna edycja Nagrody imienia Oskara Kolberga jest wyrazem najwyższego szacunku dla osób, które z niezwykłą pasją przyczyniają się do kontynuacji i rozwoju tradycyjnych treści kultury ludowej. “Wieloletnie znaczenie nagrody podkreśla znaczenie sztuki ludowej dla naszej kultury narodowej. Wskazuje na istotne treści kultury tradycyjnej, które mimo zmieniających się kontekstów dowodzi, że jej funkcjonowanie jest wciąż ważne.
Do uczestników uroczystej gali list przysłał Mateusz Morawiecki. W liście, odczytanym przez szefa gabinetu politycznego Kancelarii Prezesa Ministrów Marka Suskiego, premier napisał że “Polska bez kultury ludowej nie miałaby swojej duszy”. “Zróżnicowana regionalnie kultura tradycyjna ma niepowtarzalną siłę, charakter i moc”” – napisał Mateusz Morawiecki.
Jedna z laureatek, śpiewaczka kurpiowska Marianna Bączek, członkini grup śpiewaczych “Bandysionek” i “Carniaków” powiedziała Polskiemu Radiu, że piosenki ludowe sprawiają jej wielką radość. “Lubię śpiew, tańce. Piosenki leśne i skoczne” – wskazywała Marianna Bączek.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego jest organizatorem i fundatorem przyznawanych wyróżnień. Realizację konkursu w jego imieniu prowadzi Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz Fundacją “Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło.
Patronem najważniejszej w Polsce Nagrody im. Oskara Kolberga “Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawanej za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną, jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej, autor serii monografii “Lud” i “Obrazy etnograficzne”, które stworzyły podwaliny współczesnych nauk o kulturze.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Magdalena Kowalewska/Rita/kj

COMMENTS