Wręczono Fryderyki w kategorii muzyki rozrywkowej i jazzowej (VIDEO)

Wręczono Fryderyki w kategorii muzyki rozrywkowej i jazzowej (VIDEO)

W Teatrze Polskim w Warszawie wręczono Fryderyki w kategorii muzyki rozrywkowej i jazzowej. To jedne z najważniejszych nagród muzycznych w Polsce. Uroczystość była transmitowana przez radiową Trójkę.

Nominowana w pięciu kategoriach Daria Zawiałow otrzymała dwa Fryderyki w kategorii album roku alternatywa za płytę „A kysz!” i za “Fonograficzny Debiut Roku”. Za utwór roku uznano „Dobry moment” Korteza. W kategorii album roku muzyka korzeni Fryderyka otrzymała Kapela ze Wsi Warszawa za płytę „Re:akcja mazowiecka”. W kategorii album roku rock Fryderyka otrzymał zespół HEY za płytę ”CDN”. Statuetka za album roku hip hop trafiła do Taco Hemingwaya za płytę „Szprycer”. Paulina Przybysz odebrała nagrodę za album roku elektronika za płytę „Chodź tu”. Jej siostra Natalia Przybysz odebrała natomiast Fryderyka za płytę „Światło nocne” w kategorii album roku pop. Statuetkę za teledysk roku otrzymał Młynarski-Masecki Jazz Band za teledysk ”Abduł Bey”. Dwa jazzowe Fryderyki otrzymał Maciej Obara w kategorii artysta roku i za album „Unloved”. W kategorii fonograficzny debiut roku w muzyce jazzowej Fryderykiem uhonorowano Kubę Więcka. W trakcie uroczystości Akademia Fonograficzna przyznała 9 statuetek w kategorii rozrywkowej i 3 jazzowe Fryderyki.
Za całokształt osiągnięć artystycznych uhonorowani zostali Złotymi Fryderykami pośmiertnie Zbigniew Wodecki – zmarły 22 maja ubiegłego roku legendarny wokalista, instrumentalista i kompozytor oraz Andrzej Dąbrowski – perkusista, wokalista, kompozytor, dziennikarz i fotografik. Podczas gali Fryderyków wystąpili: Daria Zawiałow, Ania Dąbrowska, Krzysztof Zalewski, Grzegorz Hyży, Anita Lipnicka & The Hats, Natalia Nykiel oraz gość specjalny – Basia Trzetrzelewska.
Wcześniej – 16 kwietnia – w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego wręczono Fryderyki w kategorii muzyki poważnej. Fryderyka otrzymała wówczas płyta wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia „Magdalena u stóp Chrystusa” Antonia Caldary w kategorii album roku muzyki dawnej. Agnieszka Duczmal – światowej sławy dyrygentka i założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia “Amadeus” odebrała natomiast Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. Radiowa Dwójka i Trójka są patronami medialnymi Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2018.

Fryderyki 2018

Fryderyki za muzykę rozrywkową i jazzową. Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyki 2018 w zostaną rozdane we wtorek 24 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie. [NA ŻYWO]

Posted by Trójka – Program 3 Polskiego Radia on Tuesday, April 24, 2018

 COMMENTS

WORDPRESS: 0