HomeKultura

Wręczono Feniksy 2018

Wręczono Feniksy 2018

W bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie wręczono Feniksy 2018. To nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich dla autorów, instytucji i mediów popularyzujących książkę religijną.
Nagrodzone zostały dwie płyty wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. W kategorii „Muzyka chrześcijańska – muzyka nowoczesna” zwyciężył międzynarodowy projekt muzyczny “Dekalog. Dziesięć prostych słów”. W kategorii „Muzyka chrześcijańska – muzyka klasyczna” nagrodę otrzymał album oratorium Antonio Caldary “Magdalena u stóp Chrystusa”. Laureatem nagrody głównej został historyk i sowietolog profesor Andrzej Nowak. Feniksy Diamentowe trafiły do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 100-lecie istnienia oraz do Muzeum Niepodległości w Warszawie. Srebrnym Feniksem uhonorowany został arcybiskup Henryk Hoser. Wręczono także trzy Feniksy Specjalne dla projektu Biblia Audio firmy Osorno oraz dwóch książek – “Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo” Grzegorza Gortata i “Tragedia w Aleppo” Adama Bujaka.
Nagrody Małego Feniksa, które co roku trafiają do osób i instytucji szczególnie zasłużonych na polu promocji książek o tematyce religijnej w mediach otrzymali: wydawnictwo Jedność – w stulecie powstania i działania, Katolicka Agencja Informacyjna – w 25-lecie powstania, czasopismo “Któż jak Bóg” (Michaelici) – w 25-lecie powstania, dziennikarka Brygida Grysiak, miesięcznik WPiS – Wiara, Patriotyzm i Sztuka, dwumiesięcznik Jasna Góra oraz sekretarz i redaktorka tygodnika Idziemy Barbara Sułek-Kowalska. Wśród wyróżnionych w 19 kategoriach publikacji znalazły się, między innymi, „Targum Neofiti 1. Księga Wyjścia”, w przekładzie i opracowaniu ks. Mirosława S. Wróbla;„Wprowadzenie do chrześcijaństwa. Wyznanie – chrzest – naśladowanie. Opera omnia. Tom 4”, Josepha Ratzingera czy Europejski spór o człowieka. Studium z antropologii politycznej” autorstwa dr Michała Gierycza.
Polskie Radio jest patronem medialnym XXIV Targów Wydawców Katolickich.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/kry

COMMENTS