HomeKultura

Wręczono doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wśród laureatów m. in. Franciszek Pieczka

Wręczono doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wśród laureatów m. in. Franciszek Pieczka

Aktor Franciszek Pieczka, kompozytor Piotr Moss, ambasador Polski w Szwajcarii Jakub Kumoch i Związek Podhalan – to jedni z laureatów dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczysta gala odbyła się wczoraj wieczorem w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości przypominał o doniosłej roli, którą odegrali artyści w odzyskaniu niepodległości. List odczytał prezydencki minister Wojciech Kolarski. “Można bez cienia przesady stwierdzić, że wolna Polska odrodziła się z kultury i dzięki kulturze” – napisał Andrzej Duda. “Twórczość pisarzy, malarzy, muzyków, rzeźbiarzy, ludzi teatru przyczyniła się do zachowania tożsamości Polaków i podtrzymywała wiarę w powrót naszej ojczyzny na mapę polityczną Europy. Kiedy zaś nadeszła godzina czynu, artyści wraz z wodzami i mężami stanu szli na czele narodu, i to często dosłownie: szli do boju – o własne suwerenne państwo” – napisał prezydent.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, profesor Piotr Gliński, mówił podczas uroczystości, że odznacza najlepszych z najlepszych twórców, animatorów i mecenasów, których działalność w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury.

W tym roku artyści, naukowcy i animatorzy kultury zostali nagrodzeni w siedemnastu kategoriach. Za całokształt twórczości uhonorowani zostali aktorzy Franciszek Pieczka i nieobecna na gali Barbara Krafftówna. Nagroda dla Franciszka Pieczki została przyjęta przez publiczność zgromadzoną w Teatrze Narodowym owacjami na stojąco. Nagrodę w dziedzinie teatr otrzymał reżyser teatralny, dramaturg i scenarzysta, założyciel Towarzystwa Teatralnego Wierszalin – Piotr Tomaszuk.

Laureatami nagrody ministra kultury w dziedzinie muzyka zostali – Sławomir Łosowski – muzyk, lider, główny kompozytor i założyciel zespołu “Akcenty”, późniejszego zespołu “Kombi”, nieobecna na gali kompozytorka, śpiewaczka i pedagog Agata Zubel oraz kompozytor Piotr Moss. W kategorii film wyróżniony został Robert Kaczmarek reżyser , scenarzysta i producent filmowy, twórca takich filmów dokumentalnych jak “Towarzysz generał idzie na wojnę” czy “TW Bolek”. W dziedzinie ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą odznaczenie otrzymał, między innymi, doktor Jakub Kumoch – politolog, turkolog, dziennikarz, dyplomata, obecnie ambasador Polski w Szwajcarii. Laureatami nagrody w kategorii kultura cyfrowa zostali Tomasz Dobosz i Mariusz Laszuk – twórcy pierwszego w Polsce filmu fabularnego w technologii wirtualnej rzeczywistości “Kartka z Powstania”. W dziedzinie upowszechnianie/animacja kultury nagrodę odebrali, między innymi Łukasz Kossowski i Irena Dżurkowa-Kossowska – kuratorzy wystawy „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” na Zamku Królewskim w Warszawie, poświęconej 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości”. W kategorii ochrona dziedzictwa kulturowego nagrodzono Związek Podhalan oraz przewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Monikę Krawczyk.
Nagrodzono także brytyjskiego pisarza, filozofa i kompozytora Rogera Scrutona, poetę i eseistę Janusza Szubera; rysownika, malarza i scenografa Janusza Kapustę; tancerza Wiesława Dudka oraz muzyka i popularyzatora kultury ludowej Adama Struga. Z kolei profesor Andrzej Jasiński – pianista, profesor i pedagog – odebrał nagrodę ministra kultury w kategorii edukacja artystyczna.
Nagrodę imienia Tomasza Merty “Między literaturą a historią” odebrał Jacek Kowalski, poeta i pieśniarz, historyk sztuki, tłumacz literatury starofrancuskiej na język polski. Nagrodę wręczyła wdowa po patronie wyróżnienia, Magdalena Merta. Mecenasami kultury zostali uznani – Grupa PZU oraz Witold Konieczny i Roman Kruszewski z Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/Siekaj

COMMENTS